Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Sağlık Sağlık Ansiklopedisi

Çocuğunuza Hareketliliği Sevdirin

Çocuğunuza hareketliliği sevdirin
Çocuğumuz kilo problemi yaşıyorsa bütün anneler gibi bizim de ilk yaptığımız, hemen çocuğun yediklerini sorgulamak olur. Tabii ki bu yanlış değil, ancak her ne kadar yeme şekli önemliyse de çocuğun yediklerini yakabilecek kadar hareket etmesi de bir o kadar önemlidir.
Ne yazık ki günümüzde çocukların hareket edebilecekleri alanlar çok azaldı. Eskiden daha çok apartman yerine bahçeli küçük evlerde yaşanırdı, okullar eve yürüme mesafesinde olurdu. Okuldan gelen çocuk akşama kadar sokakta oynardı. Çocuklar küçük yaşta sorumluluk alırdı. Evin bir ihtiyacı olduğunda bakkala, fırına onlar giderdi. Ben kendi çocukluğumu hatırlıyorum da okuldan gelince akşama kadar ip atlardık, saklambaç, kovalamaca, yakan top oynardık. Yazın yatsı namazı, kışın akşam namazı okunana kadar sokakta oynama iznimiz vardı. Yağmur yağsa, rüzgâr esse, yine de sokakta oynardık. Yani bizim sokakta oyun oynamamızı hava şartları bile etkilemezdi.
Ancak günümüzde bu durum çok değişti. Artık apartmanlarda oturuluyor. Parklar, bahçeler yok denecek kadar azaldı. Çocuklar okula servislerle gidiyorlar. Çocukların oyun alanları genelde evlerde ve bilgisayar başlarında olmaya başladı. Kafası çalışan bedeni oturan varlıklar oldu artık çocuklar. Anneler babalar ise çocuğun her ihtiyacını kendileri karşılamaya başladı. Neredeyse bir yudum suyu bile çocukların ayaklarına anneler babalar götürür hale geldi.
Sağlam kafa için sağlam vücudun şart olduğunu hepimiz biliyoruz. O nedenle çocuklarımızı belirli bir spor dalına yöneltirken beraberinde de günlük yaptıkları hareket seviyesini artırmamız gerekiyor. Bırakın çocuğunuz kendi suyunu kendisi alsın, evin çöpünü döksün, eğer güvenlik sorunu yoksa bakkala, markete küçük şeyler almaya gitsin.
Öte yandan şehirlerde oturan birçok çocuğun da haftada iki ya da üç gün belirli bir spor dalına yönlendirildiğini de sevinerek görüyorum. Her ne kadar bu haftada iki-üç gün gidilen yüzme, basketbol, futbol, bale gibi aktiviteler, hiç yoktan iyiyse de gün boyu oturan çocuğun, sadece haftada iki-üç gün böyle bir antrenman yapması sağlıklı bir vücut için çok yeterli değildir.
Çocuğunuzun günlük hareketini mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Mümkünse her gün bir saat çocuğunuzla baş başa yürüyüş yapın. Evde ip atlaması için onu teşvik edebilirsiniz. Apartmanda yaşıyorsanız ve komşuların ip atlama sesinden rahatsız olacağını düşünüyorsanız eve bir step tahtası alabilirsiniz. Sevdiği bir filmi izlerken step tahtasına inip çıkmasını önerebilirsiniz. Ya da bir spor DVD’si alıp evde birlikte spor yapabilirsiniz.
Bunlarla birlikte çocuğunuzun boyunun daha iyi uzamasını, vücudunun daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, boy uzatma egzersizlerini ihmal etmeyin. En iyi boy uzatma egzersizi basketbol, tramplenle atlama, voleybol veya yüzmedir. Uzama egzersizi olarak çocuğunuzun odasının kapısına bir uzama çubuğu monte de edebilirsiniz. Gece yatarken ve sabah kalktığında tutunup sallanma egzersizini yapmasını da şiddetle tavsiye ederim.
Özellikle kilo problemi yaşayan çocuklardaki en iyi egzersiz yöntemi olarak YÜZMEYİ öneriyorum. Çünkü bu çocukların eklemlerine düşen yük fazla olduğu için koşmayla ilgili bir egzersiz yapamazlar, eklemleri ağrır. Ayrıca boy uzaması eklemlerde bulunan epifiz kıkırdakları denen yerden olduğundan ve bu bölümlere kiloya bağlı yükler aşınmaya yol açacağından fazla kilosu olan çocukların boyu kısa kalmaya eğilimlidir. O nedenle bu çocukların eklemlerini korumak önemlidir, işte bu yüzden yüzme egzersizi bu çocuklar için mucizevi etki gösterir.
Yüzme egzersizinde çocukların eklemlerine yük binmez, su içinde hareket daha iyi olur. Aynı zamanda bu çocukların yağ dokusu fazla olduğu için suda daha uzun süre kalabilirler, hemen üşümezler, bu durumda egzersiz süreleri daha uzun olabilir. Yani yüzerken hem daha kaliteli hem daha uzun egzersiz yapma şansları olur.
Yüzme çok iyi bir kardiyo (aerobik) egzersizdir, kalp atım sayısını hızlandırır. Dolayısıyla yağ kitlesinden kayıp daha fazla olur. Bununla birlikte yüzme aynı zamanda çok iyi bir direnç egzersizidir. Yani çocukların kas kitlesini artırır, bu durumda artan kas kitlesiyle doğru orantılı olarak çocuğun bazal metabolizma hızı artar, kilo vermesi daha kolay olur. Bütün bunlara ek olarak aynı zamanda çok da iyi bir pilates egzersizidir. Tüm kas gruplarını ayrı ayrı gerer ve uzamasını sağlar. Yüzme sırasında eklemlere ve epifiz kıkırdaklarına daha az yük düşeceği için de diğer egzersizlere oranla boy
uzamasına daha çok etkisi olur.
Ama ne olursa olsun HAREKETİN ŞART olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın.
Düzenli spor yapmanın ve hareket etmenin olumlu etkileri
★ Spor yapan çocuklar kendi vücutlarıyla daha barışık olurlar. Özgüveni yüksek ve sorumluluklarının farkında olan bireyler olarak yetişirler.
★ Spor yapmayı çocuklar için bir eğlence yöntemi, güzel bir oyun olarak da düşünebilirsiniz. “Oyun çocuğun işidir” diye bir söz vardır. Çocuklar oyunla büyürler ve oyunla kendilerini geliştirirler.
★ Özellikle futbol, voleybol, hentbol, yüzme gibi grup sporlarında çocuklar takım ruhunu benimseyerek bir gruba üye olmanın da güvenini yaşayabilirler.
★ Çocuklarınızı sigara, alkol, uyuşturucu madde gibi kötü alışkanlıklardan korumak istiyorsanız, onun düzenli spor yapmasını sağlayın. Çünkü yapılan birçok araştırma, düzenli spor hayatı olan çocuklarda bu tür kötü alışkanlıkların daha az olduğunu gösteriyor.
★ Fiziksel aktivite sırasında vücuttan endorfin, serotonin gibi iyilik hormonları salgılanır. Bu durumda çocuk daha neşeli ve mutlu olur. Depresyon ya da kaygı bozukluğu yaşama riski azalır.
★ Spor yapmak çocuklara hedef odaklı olmayı öğretir. Kendi normal yaşamlarında da istedikleri bir şey için hedef koyup bu doğrultuda nasıl çalışmaları gerektiği konusunda fikir sahibi olurlar. Bu çocuklar daha disiplinli ve saygılı olurlar.
★ Spor yapan çocuklar, kaybetmenin ve kazanmanın sadece bir sonuç olduğunu ve bu sonuca giderken çalışmanın ne kadar gerekli olduğunu spor yapmayanlara göre daha iyi idrak ederler. O nedenle hayatta dik dururlar, kaybettiklerinde hemen daha başarılı olmak için nasıl çalışacaklarını iyi bilirler. Hemen yeniden başlarlar. Hayal kırıklıklarıyla daha kolay baş ederler.
★ Spor yapmak, takım çalışmasını ve liderlik özelliklerini geliştirir. Oyunu kazanabilmek için bireysellikten ziyade ekip çalışmasının ne kadar önemli olduğunu da fark ederler.
★ Spor yapmak çocuğun reflekslerini, stratejik düşünme yetisini ve matematik zekâsını geliştirir. Spor yapan çocuklar, planlı bir yaşam sürdürürler. Planlı ve düzenli bir yaşam da her zaman başarıyı beraberinde getirir.
★ Düzenli spor yapan çocuklar, erişkin yaşamlarında da spora devam ederler. Bu da erişkin yaşamda sağlıklı ve daha fit bir vücuda sahip olacakları anlamına gelir. Aynı zamanda düzenli bir yaşam ve başarılı bir iş hayatları olur.