Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Sağlık Ansiklopedisi

PELVIS TABANI

PELVIS TABANI
Hamağı andıran bu yapı bağırsakları, idrar torbasını ve rahmi destekleyen kaslardan oluşur. Gebelik sırasında kaslar yumuşar ve gerilir. Buna bir de bebeğin ağırlığının neden olduğu itici güç eklenince kaslar zayıflar, sizi rahatsız edebilir.

Ayrıca koşarken, öksürürken ya da gülerken idrar kaçırmanıza yol açabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için pelvis tabanının güçlendirilmesi gerekir.

PELVİS TABANININ GÜÇLENDİRİLMESİ

Bu egzersizi günde en az üç dört kez yinelemelisiniz. Öğrendikten sonra her zaman her yerde, yatarken otururken ya da ayaktayken de uygulayabilirsiniz. Doğumda da yararını göreceksiniz; kaslarınızı nasıl kasıp gevşetebileceğinizi öğrendiğinizde bebeğin doğum kanalından geçişi kolaylaşır, yırtık riski de azalır.
Sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün ve ayak tabanlarınızı yere basın. Şimdi idrar yaparken birden idrarınızı tutar gibi pelvis kaslarınızı sıkın. Buradaki kasları vajinaya bir şey çekiyormuş gibi kasın, bunu dura dura tekrarlayın. Daha sonra bir süre kasılı tutun ve yavaş yavaş bırakın.Tüm egzersizi on kez yineleyin.

PELVİS EĞİMİ
Bu egzersiz pelvisin kolaylıkla hareket etmesini sağlayarak doğuma hazırlanmanıza yardımcı olur Karın kaslarını da güçlendiren bu çalışmayı sırtınızın daha esnek olmasını sağlar, ağrılarından yakınıyorsanız, siz bu konumdayken eşiniz sırtınızı rahatça ovabilir. Pelvisi ileri itine hareketini her konumda yapabilirsiniz; ancak omuzlarınızı kımıldatmamaya dikkat edin