Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Sağlık

VÜCUDUNUZUN BAKİMİ

Gebelik süresince kendinizi dik tutmaya ve sırtınıza tazla yük bindirmemeye özen gösterin. Bebeğin ağırlığı vücudunuzu öne doğru çekeceğinden sizin de bunu dengelemek için bi raz geriye kaykılmanız beklenir. Bu nedenle sırt ve pelvis kasları gerilir, özellikle son aylarda ağrılara yol açar. Yaptığınız her harekette vücudunuza dikkat etmelisiniz. Ağır kaldırmayın, sırtınızı hep dik tutmaya özen gösterin.Yüksek topuklu ayakkabılar vücut ağırlığını daha da öne doğru vereceğinden, alçak topuklu ayakkabıları ve^leyin.

SIRT SAĞLIĞI
Sırtınızı korumak istiyorsanız tıpkı ev işleri yaparken, bebek kucaklarken, ağır eşya kaldırırken olduğu gibi, çeşitli günlük işleri yaparken de vücudunuzu nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Gebelik hormonları sırt kaslarını gerer ve vumuşatır, bu nedenle fazla eğilirseniz, ani ve sert hareketler yaparsanız ya da yelden bir şeyi yanlış biçimde kaldırırsanız beliniz kolayca incinebilir.

DİK DURMA
Bir boy aynası karşısında poz vererek duruşunuzu kontrol edebilirsiniz. Sırtınızı gerip dik tutmalısınız, böylece bebeğin ağırlığı ortalanır ve kalça.uyluk. kann kaslannda bölüştürülür. Sırt ağrısı önlenir, kann kaslannız güçlenir ve doğumdan sonra eski formunuza kavuşmanız kolaylaşır.

Oturarak çalışın
Olabildiğince yere yakın çalışın. Ayakta belinizi bükmektense, bahçe ve ev L işlerini dizlerinizin üzerine oturarak yapın.

Kaldırma ve taşıma
Yerden bir şey kaldırırken dizlerinizi bükmeli ve sıranızı dik manalısınız. Kaldıracağınız şeye olabildiğince yanaşm.Yüksek bir yerden ağır bir şey indirmeye çalışmayın, dengeniz bozulabilir. İki elinizle çanca taşıyorsanız ağırlığı her iki yana eşit bölmelisiniz. Ağırlığınızı kaldıracağınız eşyanın çevresine dengeli dağıtın ve tam karşısında durun.

Doğrulmak için
Sırtüstü yatarken kalkmak için her zaman önce yana dönün; daha sonra da dizüstü durumuna geçin. Kendinizi kalçalarınızdan doğru iterek kalkın, sırtınızı hep dik tutun.