Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Doğal Taş

Şeker Hastalığı için Doğal Taş

Şeker hastalığı için doğal taşlar; şeker hastalığının yan etkilerini gidermede oldukça önemlidir. Bu hastalık günümüzde birçok insanın başına gelebilen bir hastalıktır. Metabolizma bozukluklarında ortaya çıkan şeker hastalığı, ilaçlar ve düzgün bir egzersiz ile kontrol altına alınabilir. Bununla birlikte doğal taşlar sayesinde de hastalığın etkilerini azaltmak mümkündür. Peki şeker hastalığı için doğal taşlar nelerdir? Hadi gelin hep birlikte sizler için derlediğimiz bu konuyu daha yakından inceleyelim.

Doğal Taşların Şeker Hastalığına Etkisi

Şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet, temelde metabolizma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Yüksek kan şekerine sebebiyet veren pankreas hormonları sorunlarının sonucu meydana gelir. Bu nedenle de diyabet olarak adlandırılır.

Şeker hastalığı için doğal taşların etkisi hem endokrin hem de dolaşım sistemini korumakla başlar. Doğal taşlar, kimyasal dengesizliklerin düzelmesi ile ilgili birçok noktaya değinirler. Zayıf dolaşım, görme bozuklukları ve kalp hastalığı gibi diyabetin yan etkilerini kontrol altına alırlar. Bununla birlikte bu etkilere karşı ciddi bir koruma sağlarlar.

Diyabet hastalığı dendiğinde akla gelen ilk doğal taş sitrin taşıdır. Onu takip eden diğer taşlar ise; malakit, zümrüt, serpentin, sodalit ve kırmızı jasper olarak sıralanabilir. Ayrıca krizokol ve opal de insülin dengesini etkileyen doğal taşlar arasında yer alır.

Sitrin Taşının Şeker Hastalığına Etkisi

Bahsettiğimiz gibi şeker hastalığı denildiğinde doğal taşlarda akla gelen ilk doğal taş sitrindir. Birçok avantaja sahip sitrin taşının özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Metabolizmanın, boşaltım organlarının ve pankreasın düzgün çalışmasını sağlar.
  • Enerji verir ve canlandırır.
  • Hormon dengesizliklerini indirger.
  • Yorgunluğun hissedilmesini engeller.
  • Fiziksel dayanıklılıkta önemli bir rol oynar.
  • Endokrin sistemine destek verir.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Doğal Taşlar Nelerdir?

Şeker hastalığına iyi gelen doğal taşlar şöyledir:

Malakit taşı, şekeri sindirmeye yardımcı olur ve enerjinin aktif olmasını sağlar.

Kırmızı jasper, pozitif bir kan akışı sağlar. Kan dolaşımının iyileşmesine yardımcı olur.

Kan taşı, böbrekleri arındırır. Şeker hastaları için oldukça faydalıdır.

Yeşim taşı, böbrekleri tedavi ederken kalp için çok faydalı bir taştır.

Hematit taşı, kanla alakalı bir taş olarak karşımıza çıkar. Kansızlık ve kan dolaşımı ile ilgili rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Sodalit taşı, metabolizma ve bağışıklık sisteminde etkilidir. Sindirim sistemi rahatsızlıkların tedavisinde fayda sağlar.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Doğal Taşların Kullanımı

Yukarıda da anlattığımız üzere şeker hastalığına iyi gelen birçok doğal taş vardır. Bu taşların kullanımına gelindiğinde ise dilerseniz cebinizde taşıyabilir dilerseniz de takı olarak kullanabilirsiniz. Küçük bir kese yardımıyla doğal taşları yanınızda taşımak kolaylaşır. Bununla birlikte geceleri yastığınızın altına koyarak da doğal taşın etkisini hissedebilirsiniz.