Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Anne - Çocuk Sağlık Ansiklopedisi

Hamilelikte Gevşeme ve Soluk Alıp Verme

Bu egzersizler öğrenecekleriniz arasında en yararlı olanlarıdır. Doğum sırasında çok kolaylık sağlarlar. Nasıl soluk alıp vereceğinizi ve kaslarınızı nasıl gevşeteceğinizi bilirseniz doğum sırasında kasılmalara uyum sağlar ve eneıjinizi boşa tüketmezsiniz. Bunları zamanla sizin doğal tepkiniz durumuna dönüşene dek sık ve düzenli yineleyin. Gevşeme aynı zamanda, kendinizi sinirli ve gergin duyumsadığınız her zaman başvurabileceğiniz rahatlatıcı bir yöntemdir.

NASIL GEVŞEMELİ?
Başlangıçta bu egzersizi rahatsız edilmeyeceğiniz, ılık bir odada uygulamalısınız. Daha sonra gevşemeyi her ortamda uygulayabileceksiniz.

Vücudunuzu gevşetin Rahatça uzanın. Dilerseniz sırtüstü, yastıklarla desteklenerek ya da bir bacağınızı büküp altına minder koyarak yan yatabilirsiniz. Şimdi vücudunuzun her bölümündeki kasları sırayla kasıp gevşetin. Bu işe ayak parmaklarınızdan başlayın ve yukarılara doğru çıkın. 8-10 dakika bunu yaptıktan sonra vücudunuzu boş bir çuval gibi bırakın.

Yan Yatarak
Özellikle gebeliğin sonlarına doğru bir bacağınızı küçük yastıklarla destekleyerek yatarsanız daha rahat edebilirsiniz. Başınızın altına çok yastık koymayın, omurganıza zarar verebilir.
DİKKAT!
Gebeliğin son aylarında dümdüz sırtüstü yatmamaya çalışın, çünkü bu duruş bebeğe giden kanı, dolayısıyla oksijeni azaltır, fenalık geçirebilirsiniz.

DOĞUMDA SOLUK ALIP VERME Doğumun yaklaştığı haftalarda eşiniz ya da bir arkadaşınızla, düzenli olarak soluk alıp verme çalışmaları yapın. Denetimli soluma, doğum .sancıları sırasında rahat ve sakin olmanızı, kasılma anında vücudunuzu denetim altında tutmanızı sağlar.

Hafif soluma Bu tür soluk a dorukta olduğu anda yararlıdır. Ağzınızdan akciğerlerin iist bölümlerine doğru hafif hafif soluk alıp verin. Eşiniz elini kürek kemiklerinize koyarak hareket ettiklerini hissetmelidir. Hafif hafif soluk alıp vermeye çalışın, ancak gerek duyarsanız arada bir derin soluklar alabilirsiniz.

Derin soluma Bu tür soluk alıp vermeyse sancıların başında ve sonunda rahatlatıcıdır. Rahatça oturup iyice gevşeyin. Burnunuzdan akciğerlerinizin altlarına doğru derin derin soluk alın. Eşiniz elini belinizin yanlarına koyarak göğüs kafesinizin hareket ettiğini anlayabilir. Şimdi soluğunuzu hafifçe dışarı vermeye yoğunlaşın. Ardından doğal düzende soluk alıp verin.

Sık soluma
Doğum ağrıları sırasında, rahimağzı tam açılmış olmasa bile ıkınma hissi gelebilir. Bunu önlemek için iki kez üst üste kısa soluk alıp bunu bir defada verin: “Hüf, hiif, püf” diye tempo tutturabilirsiniz.

Kafanızı rahatlatın Vücudunuzu gevşetirken kafanızı da rahatlatmaya çalışmalısınız. Düzenli ve yavaşça soluk alıp verin. Soluğunuzu bırakırken iç geçirme gibi bir ses çıkarın. Başka bir yol da kendi kendinize bir sözcük ya da melodiyi mırıldanmak, size huzur veren bir şeyi düşünmektir. Kuruntulara kapılmamaya dikkat etmelisiniz.