Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Anne - Çocuk

Anne Sütü Nasıl Çoğalır? Anne Sütünü Artırma Yolları

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri için anne sütü oldukça önemli bir besindir. Bu nedenle anne sütünü artırmanın yollarını bilmekte, bebeği anne sütüne doyurmak için oldukça önemlidir. Peki, anne sütü nasıl çoğalır ve anne sütünü artırmak için neler yapılabilir gelin beraber inceleyelim.

Öncelikle anne sütünün ne kadar mucizevi bir besin olduğunu anlattığımız “anne sütü mucizesi ve önemi” yazımızı da okumanızda fayda var. Bu yazımızda anne sütünün bebek için sağladılar önemli faydalardan, anne sütünün mucizevi etkilerinden ve öneminden bahsettik.

Şimdi ki yazımızda ise tamamen anne sütü nasıl çoğalır sorusunun cevabına yoğunlaşacağız.

 1. Sütün yeterli miktarda çoğalabilmesi için en önemli etken su içmektir. Günlük düzenli bir şekilde en az 2 litre su tüketilmesi sütün artırılması için olmazsa olmazdır. Ayrıca diğer sıvı besinlerle de yani meyve suyu, süt, ayran gibi içeceklerle de sütün çoğalması sağlanabilir.
 2. Sütün artmasını sağlayan ikinci önemli husus ise bebeğin memeyi düzenli bir şekilde ve düzgün emzirme şekliyle emmesi gerekmektedir. Bebek memeyi emdikçe sütte bu oranda artış gösterecektir. Emzirirken dikkat edilmesi gereken bir püf nokta söylemekte de yarar var. Bebeğin memenizi tam kavradığından emin olun. Eğer memeyi tam kavrayamadan emerse, hem daha az süt emmiş olacak hemde sütle birlikte fazla miktarda hava emecektir. Sütle birlikte mideye giden hava ise bebeğin gaz sancısı çekmesine neden olur. Bu konuda da dikkat etmenizde oldukça yarar vardır.
 3. Bebeği emzirmek için memenin dolmasını beklemeyin. Sürekli bir şekilde sık sık bebeğinizi emzirdiğiniz vakit sütünüzün de arttığını göreceksiniz. Tabi beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Ama bebeği sık sık emzirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus memenin dolmasını beklemeden emzirmektir. Zaten meme dolmuş ise, emzirmek için geç kalınmış demektir.
 4. Sütün oluşmasını ve çoğalmasını olumsuz şekilde etkileyen maddelerden uzak durulmalıdır. Bunlar; sigara, alkol, kafein ve gazlı içecekler grubudur.
 5. Bebeği gece mutlaka emzirmeye çalışın. Gece yapılan emmeden sonradan hem annenin uyku kalitesi artacak hemde aynı oranda süt oluşumunun artması sağlanacaktır.
 6. Özellikle emzirme döneminde diyet yapmaktan biraz uzak durun. İlla yapılacak ise de çabuk ve hızlı kilo verdiren diyetleri yapmaktan kaçının. Bu diyetler hem süt oluşumunu azaltacak hemde kalitesini düşürecektir.
 7. Anne sütünün çoğalması için düzeli olarak kalsiyum bakımından zengin gıdalar yani süt ve süt ürünlerini tüketmenizde fayda vardır. Buna ek olarak düzenli bir şekilde günde 1 tane yumurta ve 1 porsiyon olacak şekilde et yemeği ya da kurubaklagil tüketmelisiniz.
 8. Anne sütünün artması için tüketilmesi gereken başlıca besinleri de şöyle sıralayabiliriz: Nane, susam, antep fıstığı, soğan, sarımsak, enginar, tarçın, marul, maydanoz, bulgur pilavı, tahin pekmez, tahin helvası, kuru incir, hurma, dere otu, rezene çayı ve A vitamini bakımından zengin olan havuç ve yeşil yapraklı sebzeler.
 9. Günlük düzenli bir şekilde taze sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir.
 10. Sizi strese sokan her şeyden uzak durun. Stres süt oluşumuna etki edebileceği gibi sütün kalitesini de düşürebilmektedir.
 11. Öğünlerinizi atlatmadan düzenli bir şekilde yapmanız gereklidir. Günlük olarak kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği saatleriniz belli yani düzenli olsun.