Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Sağlık

Oruç Tutmak Hipertansiyon ve Diyabet Hastalarında Körlüğe Yol Açabilir

Ramazan ayında günlük yaşamın iftarla sahur arasında yeniden düzenlendiğine dikkat çeken Göz Doktoru Op. Cihan Ünlüçerçi, özellikle hipertansiyon ve diyabet hastalarını uyardı.

Ramazan ayında günlük yaşamın iftarla sahur arasında yeniden düzenlendiğine dikkat çeken Göz Doktoru Op. Cihan Ünlüçerçi, özellikle hipertansiyon ve diyabet hastalarını uyardı, “Hastalar ilaç alma zamanlarını kendileri değiştirdiğinde ilaçların etkisinin arttığı ve azaldığı zamanlar da değişir, bu da körlükle sonuçlanabilir.” dedi.

”KANAMALAR BAŞ GÖSTEREBİLİR”

İlaç alımı ve etki zamanının değişmesi durumunda hipertansiyon ve diyabet hastalarında göz içi kanama ihtimalinin arttığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Cihan Ünlüçerçi, yaptığı açıklamada, “Yüksek tansiyon hastalarında ilacın kullanıldığı saatler değişince, ilaç almanıza rağmen göz içinde ve beyinde kanamalar baş gösterebilir. Gözde kanama ve göz damarlarının tıkanması demek, görme kaybı, görmenin silüet düzeyine inmesi ve körlük demektir” uyarısında bulundu. Ünlüçerçi, doktorlara sorulmadan iftar ile sahur arasına ilaçların sıkıştırılmasının sonuçlarından olan göz içi kanamaların genellikle sabaha karşı ortaya çıktığını söyledi.
YÜKSEK VE DÜŞÜK ŞEKER ADIM ADIM KÖRLÜĞE GÖTÜRÜYOR

Özellikle diyabet hastalarında şekerin yüksek olduğu kadar düşük seyretmesinin de gözde kanama ve görme merkezinde ödem riskini arttırdığını hatırlatan Op. Dr. Ünlüçerçi, şöyle konuştu: “Oruç tutmayı şeker hastalarına önermek pek doğru değil. Şeker artık göz diplerinde tahribat yapmaya başlamışsa o zaman hastaların oruç tutması doğru değil. Şekerin düşmesi ile birlikte vücuttan salgılanan diğer bazı hormonlar da dokuları kötü yönde etkiliyor. Düşük ve yüksek şekerde dokular tam beslenemiyor, beslenemeyince dokulara kan gelsin diye vücut yeni damar yapıcı maddeler salgılıyor. Bu maddeler yeni damarlar oluşturuyor. Ancak bu yeni hızla oluşturulan damarların yapısı, vücudun asıl damarlarınki gibi güçlü damarlar değil. Cidarları asıl damarlara nazaran daha ince ve hemen patlıyor. Öyle olunca bizim ödem dediğimiz, kanın serum kısmını oluşturan sıvı damarın dışına kaçıyor. Bu da dokular arası sıvı görme merkezini etkiliyor ki bunun geri dönüşü yok ve hastaları adım adım körlüğe götürüyor. Tabii iftarda ölçü kaçarsa şekerin çok yükseleceği ve bunun zararları da olacağı bilinen bir gerçek. Şeker hastalarının bu yüzden oruç tutarken çok dikkatli olmaları gerekiyor. Çok hesaplı yemek yemeleri, aşırı hareketten kaçınmaları gerekiyor.”

ORUÇ TUTAN YÜKSEK KOLESTEROL HASTALARINA SUSUZLUK UYARISI

Yüksek kolesterol hastalarını ise oruçta susuz kalma konusunda uyaran Ünlüçerçi, “Uzun süre susuz kalınması, kanın yoğunluğunu arttırdığı için özellikle kolesterolü yüksek olan hastalarda göz damarlarının tıkanmasına sebep olabilir. Ramazan, sıcak yaz aylarına denk geldiği için daha da dikkat etmek gerekir. Dolayısı ile iftar ile sahur arasında mutlaka yeteri kadar su içmeli. Ancak bir anda çok fazla su içip de dolaşım sistemine ani yük bindirmemeli. Bu da kalp yetmezliğine yol açabilir. Görüldüğü gibi vücut çok bilinmeyenli bir denklem. Her şeye çok dikkat etmek lazım. Dengeler çok önemli. Sağlıklı bir Ramazan geçirilmek isteniyorsa o zaman dengeler mümkün mertebe bozulmadan bir zaman ayarlamasına gitmek gerekir” diye konuştu.

KLİMAYA KARŞI KETEN TOHUMU

Op. Dr. Cihan Ünlüçerçi, sağlıklı kişiler için orucun tam bir detoks olduğunu belirterek göz sağlığına iyi gelen besinleri ise şöyle sıraladı: “Balık, havuç, domates, yeşil biber, fasülye, semizotu, elma, aşırıya kaçmamak üzere üzüm, şeftali, kiraz, vişne, göz sağlığı açısından tavsiye edebileceğimiz gıdalar. Unlu tatlılardan özellikle bu dönemde biraz uzak durmakta fayda var. İşi gereği gözlerini yoğun olarak kullanan ve aynı zamanda oruç tutanlara özellikle tavsiyemiz, klimalı ortamlarda çalışıyorlarsa mutlaka keten tohumunu veya balık yağını sofralarına eklesinler.”