Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Politika

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den Din Adamlarına Eleştiri

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, din adamlarına eleştiri getirdi. Ruhani, halkın din adamlarından adilane beklentileri olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Halk, din adamlarının iktidar imkanlarını adilane kullanmaları beklentisi içindedir.” dedi.

“HALK MADDİ VE MANEVİ BEKLENTİ İÇİNDE”

İran’dan yayın yapan “Entekhab.ir” haber sitesine göre, başkent Tahran’da din adamları ve Cuma namazı imamlarına verdiği iftar yemeğinde konuşan Ruhani, “Devleti din adamlarıyla özdeşleştiren halk, din adamlarının iktidar imkanlarını maddi ve manevi olarak adilane kullanmaları beklentisi içindedir.” ifadelerini kullandı.
“GENÇLERİN İHTİYAÇLARINA CEVAP VERİLMELİ”

Ruhani, “Bugün, din adamları, halkın isteklerini dile getirmeli, toplumun ve özellikle gençlerin kültürel ihtiyaçlarına cevap vermelidir.” şeklinde konuştu.

DEVRİM SONRASI MAKAMLARI ELE GEÇİRDİLER

İran Devrimi sonrası yönetime gelen din adamları, ülkenin en önemli yönetim mekanizmaları olan dini liderlik, cumhurbaşkanlığı, meclis başkanlığı ile birçok bakanlık ve makamlara ulaştı.

TEMSİLCİ STATÜSÜNDE GÖREV YAPIYORLAR

Daha çok dini ve kültürel alanlarda kendilerini gösteren din adamları, silahlı kuvvetler ve bazı iktisadi devlet teşekküllerinde de temsilci statüsünde görev yaptıkları kaydedildi.