Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Pratik Bilgiler

Araç Yıkamada Pratik Bilgiler

ARAÇ YIKAMADA PRATİK BİLGİLER
Tepeden tırnağa yıkanan bir araç temizliğin en büyük parçasıdır, evet ama acaba aracımızı düzgün yıkıyormuyuz? Öncelikle araç yıkanması için geçerli bazı maddeleri size bir kez daha hatırlatarak konumuza başlayalım.
• Aracınızı güneş ışığında yıkamayınız. Aracınızı yıkamak için sabah erken saatleri ya da öğleden sonra serin olmasını bekleyin.
• Aracınızı yıkarken sabun olarak bulaşık deterjanı kullanmaktan sakının.
• Aracınızı ılık su ile yıkayın.
• Aracınızı yıkarken yumuşak bir bez kullanın.
• Aracı sık sık suyla ıslatın.
• Aracın tamamını bir seferde yıkamaktan, fırçalamaktan sakının.
• Aracın üstü, önü, arkası ve yanları olarak ayırdığınız bölgeleri sırasıyla yıkayın.
• Aracınızın cilasını ihmal etmeyin. Oto Şampuan ve bakım ürünlerinin sıkça kullanıldığı Amerika’da araç sahiplerinin yaklaşık %3’ü araçlarını yıkarken kullandıkları sert kimyasal maddelere sahip bulaşık deteıjanı
gibi otomotiv yıkamak için geliştirilmemiş sabunlarla araçlarına zarar vermekte. Araçların yılda 2 sefer cilalanması aracın dış yüzey koruması için tavsiye edilirken sürücülerin % 48’i bu tavsiyeye uymamakta.
Gelelim aracımızı nasıl yıkayacağımıza. Öncelikli olarak aracı yıkamadan evvel tekerlek ve jantları yıkamaya, çamurlarını akıtmaya dikkat etmeliyiz. Bu şekilde aracımızın gövdesini ve boyasını tekerlek ve jantlardan çıkabilecek çamur gibi zarara sebebiyet verebilecek maddelerden sakınmış oluruz. Beyaz şeride veya üzerinde beyaz yazıya
sahip olmayan lastiklerimizi sert bir fırça ile temizleyebiliriz. Jantımızın tipine göre yumuşak veya sert bir fırçayla jantlarımızı temizledikten sonra gövdeyi yıkamaya başlayabiliriz.
Aracınız için oto şampuanı kullanabileceğiniz gibi boyayı koruyan özel katkılardan da kullanabilirsiniz. Aracın tepesinden yıkamaya başladığınızda size tavsiye edilen yıkama biçimi yıkadığınız alanın işini bir seferde bitirmek, yani hem sabunlamayı hem durulamayı peş peşe yapmak. Tepeyi yıkadıktan sonra aracın yıkayacağınız bölümleri ön, yanlar ve arka olmalı, en az ayda 1 sefer kapı içlerini temizlemelisiniz. Durulama esnasında suyu yukarıdan aracın tüm yüzeyine dağılacak şekilde durulanacak alana tatbik etmelisiniz. Aracınızı duruladıktan ve yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra dilerseniz aracınıza cila yapabilirsiniz.
Cila için dikkat etmeniz gereken en büyük husus aracın yüzeyindeki yabancı maddelerden aracınızı kurtarmanız. Bunun için gelişmiş bir araç temizlik ürünü kullanabilirsiniz. Cilayı nasıl kullanmanız gerektiği cilanın üzerindeki kutuda açıklanmıştır, bu uyarıları dikkate alarak aracınızın cilasını yapabilirsiniz.
Cila yaparken dikkat edeceğiniz hususlardan en önemlileri, güneş ışınlarından aracınızı sakınmanız ve aracınızın temiz olduğundan emin olmanızdır.