Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Güncel Sağlık

Zayıflama Diyeti Nasıl Yapılır

Fazla kilolardan kurtulmanın en temel yolu sağlıklı bir beslenme programıyla başlar. Beslenme alışkanlıklarımız göz önüne alındığında oluşturulacak doğru beslenme programını ise bir uzman aracılığıyla öğrenebiliriz. Herhangi bir zayıflama diyetine başlamadan önce diyetisyene başvurmak oldukça önemlidir.

 

Diyetisyen Neden Önemli

 

İçinde bulunduğumuz zaman, yaşadığımız mekan (kasaba, şehir ve hatta büyükşehir), çevre koşulları, iklim, geleneksel kültür ve tabii ki fizyoloji yeme alışkanlıklarımızı etkileyen başlıca faktörlerdir. Her vücudun endeksi başka olduğu için, oluşturulan diyet programı kişisel olarak hazırlanmalıdır. Başta boy, kilo, yağ ve kas endeksleri göz önünde bulundurularak ideal kilo hesaplanır ve bu şekilde bir program oluşturulur. Hazırlanan kişisel beslenme programı dışında temel sayılabilecek bir kaç adım ise diyet için önerilen başlıklardır.

 

Su Tüketimi

 

Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerin başında ‘su’ gelir. Yıllardır su tüketiminin sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu bilimsel olarak kabul etsek de yeterince dikkat edilmediği de üzücü bir gerçek. Günde en az iki litre suyu mutlaka tüketmeliyiz. Eğer unutuyorsanız teknolojiden yararlanarak telefonunuza hatırlatma kurabilirsiniz. Yeter ki su içme alışkanlığı kazanmaya bakın. Ayrıca yemeklerden takribi yarım saat önce içilen yarım litre su tokluk hissi yaratacağı için daha az yemenizi sağlayacaktır.

 

Filtre Kahve

 

Şekersiz içilen 220 ml filtre kahve yağ yakımını hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Filtre kahve dışında yeşil çayın da kilo vermede yardımcı içecek olduğunu söylemek faydalı olacaktır.

 

Şeker ve Tuzu Hayatınızdan Uzaklaştırın

 

Özellikle beyaz şekeri tamamen unutun. Hem kilo vermek için hem de daha sağlıklı bir yaşam için bu gerekli. Tuz ise vücudumuzun ödem toplamasına sebep olur.

 

Sebzeye Ağırlık Verin

 

İnsanlar hem etçil hem otçul canlılardır. Fakat et yediğimiz zaman onu öğütebilmemiz, sebzelere kıyasla daha zordur. Sindirimi zor olan besin ise bizde ağırlık ve kilo yapar. Hem sağlık hem de kilo açısından beslenme programlarımızda sebzeye ağırlık vermek çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Kendinize Zaman Tanıyın

 

Diyete başlar başlamaz ilk haftada beş kilo vermeyi beklemeyin. Hatta bu yöndeki söylemlere kulak asmayın. Kilo ne kadar hızlı verilirse o kadar sağlıksız olacaktır. Ayrıca unutmayın hızlı verilen kilolar aynı hızda geri alınmaya çok daha yatkındır.