Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Güncel

TSK’dan ‘Karargah Rahatsız Haberleriyle İlgili Açıklama: Devletin ve Milletin Emrindeyiz

Genelkurmay son günlerde tartışma yaratan habere ilişkin açıklama yaptı: Bilgilendirme yapıldı, ‘Karargâh Rahatsız’ ibaresi söz konusu dahi olmadı. TSK devletinin ve milletinin emrindedir.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Terbiyesizlik, seviyesizlik’ diyerek eleştirdiği Hürriyet gazetesinin ”Karargah rahatsız” başlıklı haberiyle ilgili açıklama yaptı.

TSK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“MESNETSİZ VE MAKSATLI ELEŞTİRİLER”

“Son zamanlarda, sürekli olarak Genelkurmay Başkanı’nın şahsı üzerinden yapılan mesnetsiz ve maksatlı eleştirilerle, Türk Silahlı Kuvvetleri yıpratılmaya, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için yapılan mücadelenin gölgelenmeye çalışıldığını üzüntüyle müşahede etmekteyiz.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve Genelkurmay Başkanı’nın şahsına yönelik eleştiri kisvesi altında iftiraya varan iddialar ile ilgili bir basın mensubuna bilgilendirmede bulunulmuş ve bu hususlar 25 Şubat 2017 tarihinde yayımlanmıştır.

“KARARGAH RAHATSIZ’ İFADESİ SÖZ KONUSU DAHİ OLMAMIŞTIR”

Yapılan değerlendirmenin içeriği, dikkat ve hassasiyetle düzenlenmiş, “Karargâh Rahatsız, Karargâh’ta Rahatsızlık, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Rahatsızlık vb.” gibi ibareler söz konusu dahi olmamıştır. Sorulan sorulara özetle, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iç politika malzemesi haline getirilmemesi, şahsi işlerden uzak tutulması gerektiği” ifade edilmiştir.

“İFTİRA! GÜNDEMİ BULANDIRMA ÇABASI”

Kararlılık ve azimle terörle mücadele edildiği, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın başarıyla tamamlandığı bir dönemde bu tür iddia ve iftiralarla gündemi bulandırma çabalarını esefle karşılıyoruz.

“TSK İLE HÜKÜMET ARASINDA SORUN VARMIŞ GİBİ YANSITMAK…”

Bu açıklamayı Türk Silahlı Kuvvetleri ile devlet ve hükümet arasında bir sorun varmış gibi yansıtmak, olayı saptırmaktır. Cevap verilen eleştirilerin muhatapları bellidir.

“DEVLETİN VE MİLLETİN EMRİNDEYİZ”

Türk Silahlı Kuvvetleri, devletinin ve milletinin emrinde olarak, her zaman olduğu gibi sarsılmaz bir inanç, kahramanlık ve fedakârlıkla şehit kanlarıyla sulanmış bayraklaşan vatan topraklarının güvenliğini sağlamak amacıyla, faaliyetlerine azim ve kararlılıkla devam etmektedir.”

ERDOĞAN ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERDİ: TERBİYESİZLİK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hürriyet gazetesinin tartışma yaratan “Karargâh rahatsız” haberine ilişkin olarak ilk kez açıklama yaptı. Başlık için “Çok çok çirkin, terbiyesizlik, seviyesizlik” ifadesini kullanan Erdoğan, “Bunlar tabii bizleri rahatsız ettiği gibi, TSK’yı haydi haydi rahatsız etmiştir. Böyle bir başlığı atmaya ne yönetimi ne patronaj kadrosu muktedir değildir, olamaz. Bu işin hukuki süreci neyse, zaten bazı adımlar atılmış vaziyette. Bizler takipçisi olacağız. Devleti kendi içinde birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bunlar, bunların eski alışkanlıklarıdır. Herkes yerini, konumunu bilecek. Bizi kendi içimizde kim birbirine düşürmeye çalışıyorsa bunun bedelini ödeyecektir” diye konuştu.