HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2900 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SIK GÖRÜLEN YAKINMALAR

23 Mayıs 2016 - 3.152 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anne - Çocuk»SIK GÖRÜLEN YAKINMALAR
SIK GÖRÜLEN YAKINMALAR Gebelikte çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya bağlıdır. Ne var ki kimi belirtileri ciddiye alma- kalabilirsiniz. Bunların çoğu normaldir; lı ve doktorunuza bildirmelisiniz. Özellikle gebelikteki hormon değişikliklerine ya da 38. sayfada, çerçeve içinde sıralanan sorunlarla gebelikte vücudunuzun fazlaca yüklenmesine karşılaşırsanız, hiç zaman yitirmeyin.
YAKINMA BELİRTİLER ÖNLEMLER
Dişeti kanaması 12 3 Gebelikte dişetleri yumuşar ve daha kolay kanar; iltihaplanabilir. Bu da diş taşlarına, dişeti hastalıklarına ve çürüklere yol açar. Özellikle dişleri fırçalarken, dişetlerinde kanama. ★  Yemeklerden sonra dişlerinizi, diş ipiyle aralannı da temizleyerek fırçalayın. *   Diş doktorunuzu görün. Röntgen gerektiren muayene ve genel anestezi gerektiren tedavilerden kaçının.
Nefes darlığı 3 Gebeliğin sonlarında irileşmiş olan bebek, diyaframa bası yapar, bu da soluk alıp vermenizi zorlaştırabilir. Bu sorun bebeğin başının aşağılara indiği son ayda genellikle kaybolur. Kansızlık da nefes darlığı yapabilir. İş yaparken, giderek konuşurken soluk soluğa kalma. *   Her fırsatta dinlenin. *   Soluğunuz kesildiğinde oturacak yer bulamazsanız çömelin. *   Geceleri yastığınızı yükseltebilirsiniz. *   Bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuza danışın.
Peklik 12 3 1 Gebelik hormonu olan projesteron, 1 bağırsak kaslarını gevşeterek bağırsakların çalışmasını yavaşlatır. Bu da kabızlığa ortam hazırlar. Olağandan seyrek tuvalete çıkma, dışkının sert ve kuru olması. *   Lif açısından zengin besinler alın, bol su için. Her gerektiğinde beklemeden tuvalete gidin. ★  Düzenli jimnastik yapın. *   Verilen demir ilaçlanın tok karnına, bol sıvıyla alın. ★  Müshil ilaçlarından kaçının. Şifalı otlardan papatya, rezene ve zencefil durumunuzu rahatlatabilir.
Kramp 3 Kalsiyum eksikliğinden dolayı kramplar görülebilir. Baldır ve ayaklarda, çoğunlukla geceleri sancılı kasılmalar. Bacaklar gergin, ayak parmaklan bükülüyken kramp daha sık görülür. ★  Kraınp oluşan yere ovarak masaj yapın. ★  Ağrı geçtiğinde kan dolaşımını arttırmak için birkaç dakika yürüyün. ★  Doktorunuz kalsiyum ya da I) vitamini verebilir. Siz de kalsiyum içerimi zengin besinleri bol tüketin, sarılmaktan kaçınmayın.
Bayılma duygusu 1 3 Gebelikte tansiyonunuz normalden düşük olacağından sık sık kendinizi bayılacakmış gibi hissedebilir, fenalık geçirebilirsiniz. Baş dönmesi, denge yitimi, oturma ya da uzanma gereksinimi duyma. *   Uzun süre ayakta kalmayın. *   Birdenbire halsizlik hissettiğinizde oturun ve kendinizi daha iyi hissedinceye dek babınızı dizlerinizin arasına yerleştirin. *   Sıcak banyodan ya da yataktan birdenbire çıkmayın. Sırtüstü yatıyorsanız oııce yan dönün.
 
YAKINMA BELİRTİLER ÖNLEMLER
Sık idrara çıkma 1 3 Rahmin idrar torbasına basısıyla oluşan bu sorun genellikle gebeliğin ortalarında kaybolur. Olağandan daha sık idrara gitme isteği. ★  Geceleri tuvalete kalkmnk size zor geliyorsa, akşamları daha az su için. ★   İdrar yaparken yanma duyarsanız, doktorunuza başvurun; idrar yolu iltihabından kaynaklanıyor olabilir.
Mide yanması 3 Gebelikte, mide girişinde bulunan kapak hormon değişiklikleri yüzünden gevşer, böylece mide asidi yemek borusuna kaçabilir. Göğsün orta yerinde güçlü bir yanma. ★  Ağır yemeklerden, baharat ve kızartmalardan kaçının. ★  Geceleri ılık siit içmeyi deneyin, ayrıca yatakta başınızı yüksek tutun. ★  Doktorunuza mide asidini giderici ilaç sorun. ★  Papatya ve naııe çayları iyi gelebilir.
İdrar kaçırma 3 idrar yollarındaki kasların zayıflamasına bağlıdır (bak. s. 45). Aynca bebeğin büyü­dükçe idrar torbasına bası yapması da bunda rol oynar. Gülerken, koşarken, öksürürken ya da hapşırınca idrar kaçırma. ★  Sık sık tuvalete gidin. | Alt idrar yolu kaslarını çalıştıracak egzersizler yapın. ★  Peklikten ve ağır kaldırmaktan sakının.
Sabah bulantıları 1 Genellikle gebeliğin ilk belirtisidir. Günün herhangi bir anında görülebilir. Yorgunluk, bulantıyı ve etkilerini arttırır. 12. haftadan sonra azalır, ancak kimileyin yinelendiği de görülür. Sigara dumanı ve belirli yemekle­rin yol açtığı tiksinme ve kusma isteği. Birçok kadın bunun her gün, günün belirli bir saatinde olduğunu gözlemlemiştir. ★  Sabahlan yataktan kalkmadan önce bir parça peksimet atıştırın. ★  Bulantı veren yiyecek ve kokulardan uzak durun. ★  Gün boyunca sık sık, ama azar azar yiyin. ★  Demli zencefil ya da papatya çayı için.
Hemoroit (Basur) 2 3 Bebek başının makat çevresindeki damarlara yaptığı bası nedeniyle buradaki kan dolaşınn bozulur ve damarlar dolgunlaşır. Hafif şiddetteki hemoroitler bebek doğduktan sonra kaybolur. Tedavi gerekmeyebilir. Tuvalete çıktığınızda kaşıntı, ağrı, sancı ve kimi zaman kanama. ★  Kabız olmamaya dikkat edin. ★  Uzun süre ayakta kalmamaya çalışın. ★  Dondurulmuş bezelye tanelerini bir naylon torbaya doldurup ağzım bağlayarak yapacağınız buz torbasını koyarak hemoroitteki kaşıntıyı hafifletebilirsiniz. ★  Hemoroit sürerse doktorunuz ilaç verebilir.
İsilik 3 Bu yakınma daha çok şişman ve çok terleyen gebelerde görülür. Hormon değişikliklerinden kaynaklanabilir. Göğüs altı ve kasık gibi daha çok terleyen, derinin kıvrımlı bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı. ★  Bu bölgeleri sık sık yıkayıp iyice kurulayın. Sağlığa uygun, doğal sabunlar kullanın. ★   Bol ve pamuklu giysiler giyin. ★  Cilt bakımı için losyon kullanabilirsiniz.
Uyumada güçlük 12 3 Bebek tekmelediği, sık sık idrara çıkıldığı ya da büyüyen karın nedeniyle yatakta rahatsız yatıldığı için uyku düzeninde bozulmalar olabilir. Doktorunuz uyku hapı vermekte isteksiz davranacaktır. Uykuya dalarken ya da uyandıktan sonra yeniden uyumakta güçlük. Kimi kadınlar doğum ya da bebekle ilgili korkutucu düşler görür. Düşler sizi kaygılandırmasın; gerçeği yansıtmazlar. ★   Gevşeme egzersizleri, okuma ya da yatmadan önce ılık bir banyo yararlıdır. ★  Yataktaki en rahat konumu bulmak için yastık kullanabilirsiniz.Yan yatıyorsanız kalçalarınızı bir yastıkla destekleyin. ★  Yatmadan önce bir bardak ılık suya biraz bal ve elma sirkesi karıştırarak için.
Mide yanması ve uykusuzluk Yastıldannızı sırtınızı dayayarak oturacağınız biçimde düzenlemek bu yakınmalara iyi gelecektir ■ n Sabah bulantıları Bulantı ve kusmalara karşı kızarmış ekmek meyve yemek iyi gelir. Zencefilli bisküvi da yararlıdır
 
YAKINMA BELİRTİLER ÖNLEMLER
Gebelik çatlakları 2 3 Gebelikte deriniz çok gerildiğinden ciltte çatlaklar belirebilir. Aşın kilo alma da buna neden olabilir. Gebelik çatlak­lan ender olarak bütünüyle geçer, genellikle incecik gümüşsü çizgilere dönüşürler. Göbekte, kasıklarda, memelerde kırmızı renkte çatlaklar. ★  Hızla kilo almaktan kaçının. ★ Cilde nemlendirici sürmek yararlı olabilir, ancak krem ve merhemler çatlaklann kapanmasında işe yaramazlar. ★ Taşıyıcı (seyreltici) yağ içine kanştınlmış lavanta ve portakal çiçeği esanslanyla hafif hafif masaj yapın.
Terleme 2 3 Hormon değişiklikleri ve gebelikte cilde yönelik kan akımının artışı nedeniyle görülür. Ufak tefek işleri yaparken bile terleme, gece uykudan ter içinde uyanma. ★  Geniş, pamuklu giysiler giyin.Yapay elyaftan yapılma giysilerden kaçının. ★  Bol su için. ★  Gece pencereyi açık bırakabilirsiniz.
Parmak ve bileklerde şişme 3 Gebelikte özellikle bacaklarda biraz şişme (ödem) normaldir. Bunun nedeni vücudun fazladan su tutmasıdır. Korkulacak bir durum değildir. Özellikle sıcak havalarda, akşamları ayak bileklerinde şişlik. Ağrı ve rahatsızlığa yol açmaz. Sabahlan el parmaklarınızın şiştiğini, yüzükle­rinizi takamadığınızı fark edersiniz. ★ Sık sık dinlenin; bunu yaparken bacaklannızı yükseğe kaldınn. ★ Hafif egzersizler yapın. Ellerinizi başınızın üzerine tutup parmaklannızı büküp açın. ★ Preeklampsi (bak. s. 38) araştınlması için doktorunuza başvurun.
Mantar 12 3 Gebelikteki hormonal değişiklikler vajinal mantara yakalanmayı kolaylaştırır. Bu du­rumda, bebek doğmadan önce tedavi gör­meniz gerekebilir, çünkü bebekte pamuk­çuk oluşturma riski yüksektir. Sabunla yıkama sorunu geçirmez, ağırlaştırır. Vajinada peynir kesiği kıvamında beyaz akıntı ve şiddetli kaşıntı. İdrara çıkma sırasında yanma da görülebilir. ★ Vajinayı yıkarken sabun kullanmayın. ★ Vajina içine parmakla bir parça yoğurt sürün. ★  Naylon iç çamaşırlanndan, dar pantolon ve vajinal deodoranlardan kaçının. ★ Bir bardak soğuk suya birkaç damla çayağacı yağı damlatıp vajina bölgesine sürün. ★ Doktorunuz kremler, vajinal tabletler önerebilir.
Yorgunluk 1 3 Gebeliğin vücuda getirdiği yük nedeniyle yorgunluk duyulabilir. Bitkinlik, gündüzleri uyuma isteği, gece uykusunun yetersiz gelmesi. I Fırsat buldukça dinlenin. Erken yatın. ★  Kendinizi fazla yormayın. ★  Havuç, elma sulan, kereviz ya da maydanoz katılmış meyve sulan genel yorgunluğa iyi gelir.
Vajinal akıntı 12 3 Gebelikteki hormonal değişiklikler nedeniyle vajinada salgı artışı olabilir. Renksiz ya da beyaz renkli akıntı oluşur, fakat sancı ve yanma yoktur. *   Vajinal deodoranlardan, parfümlü sabun­lardan uzak durun. *   İnce bir hijyenik kadın bağı kullanın. *   Kaşıntı, kızarıklık, sancı, kokulu ya da renkli akıntı olduğunda doktorunuza gidin.
Varis 12 3 Gebeliğin son aylarında bacaklarınızda varis görülebilir. Şişmanlarda ya da ailesinde varis olanlarda daha yaygındır. Uzun süre ayakta durma ya da bacak bacak üstüne atma bu sorunu ağırlaştırabilir. Bacaklarda ağrı, bacak ve baldır damarlannda şişlik. ★  Sık sık bacaklannızı yükseğe kaldırarak dinle­nin. Şiltenin altına minder koyarak yatağınızın ayakucunu yükseltin. ★  Varis çorabı kullanabilirsiniz; sabahlan yataktan kalkmadan giyin. ★  Ayaklan nızla düzenli egzersiz yapın.
mm.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika