Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Spor

Muslera, Türkiye Kupası Finalinde Forma Giyemeyecek

Galatasaray’ın tecrübeli kalecisi Fernando Muslera, Copa America nedeniyle, Türkiye Kupası finaline kalınması halinde forma giyemeyecek.
Türkiye, 22 Mayıs’ta İngiltere ile bir hazırlık maçı oynayacak. A Milli Takım’a kupa finalinde oynayacak takımlardan futbolcular alınmayacağı açıklanmıştı. Ancak milli takımlarında oynayan yabancıların durumu karışık.

MUSLERA ŞOKU

FIFA talimatlarına göre kulüpler futbolcularını FIFA takvimindeki kıta şampiyonaları için turnuvanın başladığı haftadan bir önceki haftanın Pazartesi günü göndermek zorunda. Bu, 10 Haziran’da başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası için 30 Mayıs anlamında. Ancak Copa America 3 Haziran’da başlayacak. Dolayısıyla Copa America’ya katılacak milli takımlara gidecek futbolcular en geç 23 Mayıs’ta kulüplerinden ayrılabilir. Yani Muslera Uruguay kadrosunda olursa, ki muhtemelen olacak, Türkiye Kupası finalinde forma giyemeyecek.

KULÜPLERİN GÖNDERMEME HAKKI VAR

Bir de hazırlık maçları var… 26 Mayıs’taki Çek Cumhuriyeti-­Malta, 28 Mayıs’taki İsviçre­-Belçika, hatta 29 Mayıs’taki Almanya­-Slovakya ve Portekiz-­Norveç maçları sırasıyla Kadlec, Denayer, Podolski, Bruno Alves, Nani ve Meireles’i etkileyebilir. Kulüpler, FIFA takvimi dışında kalan bu maçlara oyuncularını yollamama hakkına sahip ama futbolcu “Gitmek istiyorum. EURO­2016 kadrosuna girmem için bu maç çok önemli” dediğinde izin vermemek oyuncuyu mental olarak kaybetmeye yol açabilir.