Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Spor

Hakemlerin Maç Başı Maaşları Belirlendi: En Yüksek 20 Bin TL

Merkez Hakem Kurulu, hakemleri 3 kategoriye ayırarak farklı maaşlar belirledi. Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek ve Ali Palabıyık gibi isimler, maç başına 20 bin TL kazanacak.

 
Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, 2016-17 sezonunda Süper Lig’de düdük çalacak hakemler ile profesyonel sözleşme yaptı. Kurul, 22 hakemi üç kategoriye ayırdı. FIFA kokartlı olanlar ve daha önce kokart taşıyanlar, 8 yıldır bu klasmanda bulunanlar ve 5 sene ile daha az süre görev yapanlara farklı sözleşmeler imzalatıldı.

1’ER YILLIK KONTRAT YAPILDI

Halen TFF’nin Riva’daki Hasan Doğan Tesisleri’nde devam eden Süper Lig hakemleri Eylül ayı eğitim seminerinde daha önce açıklandığı gibi bu klasmandaki tüm hakemler profesyonel kadroya geçirildi. Merkez Hakem Kurulu, ücret kriterlerini belirlerken, kokart ve kıdem kıstaslarını dikkate aldı. İddia edildiği gibi hakemlerle 4 değil, birer yıllık kontrat yapıldı. Edinilen bilgiye göre sezon boyu performansından memnun kalınmayan isimlerin sözleşmeleri, ligin bitiminde yenilenmeyecek talimat gereği ve bir alt klasmana indirilecek.

TAVAN 20 BİN LİRA

İlk kategorideki hakemlerin tavan ücreti 20 bin lira olarak belirlendi. FIFA kokartlı Cüneyt Çakır, Hüseyin Göcek, Halis Özkahya, Ali Palabıyık, Mete Kalkavan, Alper Ulusoy ile geçmişte bu kokartı takan Bülent Yıldırım, Fırat Aydınus, Tolga Özkalfa ve Barış Şimşek’in sözleşmeleri bu rakam üzerinden yapıldı. 8 yıldır Süper Lig’de görev yapan Özgür Yankaya, Suat Aslanboğa, Serkan Çınar, Kutluhan Bilgiç ve Volkan Bayarslan ise 2. kategoride yer aldı. Ücretleri de 17 bin lira olarak belirlendi. Yaşar Kemal Uğurlu, Serkan Tokat, Bülent Birincioğlu, Halil Umut Meler, Ümit Öztürk, Arda Kardeşler ve Abdülkadir Bitigen’in ücretleri 13 bin lira oldu. Bu kadrodaki hakemler sözleşme ücretlerinin yanı sıra, yönettikleri maç başına 5 bin 700 lira ve artı antrenman parası alacaklar.