Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Kadın

Büyük Beden Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

“Giyecek bir şeyim yok” cümlesini her kadın mutlaka bir kez söylemiştir. Fakat büyük beden skalasındaki kadınların bu söylemlerine bir cümle daha ekleniyor “Bana uygun bir şey yok.”

Evet, ülkemizde büyük beden giyen kadınların kıyafet seçme lüksü son birkaç senedir var. Ve bu, her sene büyük beden tekstil çeşitliliğin çoğalması ile “normal” seviyelere ulaşmış durumda. Büyük beden kıyafet denilince aklınıza illa ki uçuk fiyatlar gelmesin, gayet ulaşılabilir fiyata sahip markalar da var. Üstelik globalleşen markalar da ürün yelpazesine büyük bedeni eklemiş durumda.

Tek Seçenek “Siyah” Değil

Peki bu çeşitliliğin arasında kendinize en güzelini nasıl seçeceksiniz? Daha doğrusu büyük beden skalasındaki kadınların gardırobu nasıl olmalı?
Öncelikle yıkmanız gereken tabu, siyah! Siyah renk sizi biraz daha ince gösteriyor diye gardırobunuzun baştan ayağa siyah olmasına gerek yok. Siyah yerine koyu kahve ve lacivert tonlarını tercih edebilirsiniz. Koyu renk alt parça giyiyorsanız üzerinizi biraz daha renkli tutarak farklı görünüm elde edebilirsiniz.

Bol Kıyafetlerden Uzak Durun

Birkaç beden bol giyinmek kilolarınızı örtmez aksine sizi daha da kilolu gösterir. Annelerimizin “Bir beden büyük alalım sene de giyer” mantığını gardıroplarımızdan kesinlikle kaldırıyoruz. Tabii bu demek değil ki daracık pantolonların içine girmeye çalışalım, fazlalıklarımız taşsın. Aynaya baktığımızda bu feci görüntüyü görmek istemeyiz. Hangi beden iseniz onu giyin. Kıyafetleriniz üzerinize tam olsun. Ne bol ne dar, sizin için dikilmiş gibi. Göğüs kısmınız basen bölgenize oranla daha dar olabilir ya da tam tersi. Böyle durumlarda basen bölgenize göre kıyafet seçip göğüs kısmını daraltabilirsiniz. Tadilat yaptırmaktan çekinmeyin.

Bir Beden Küçülün

Fit olmak için çaba sarf etmelisiniz. Fit olmak demek illa ki küçük beden olmak demek değil. Kilolu iken de fit görünebilirsiniz. Daha düzgün vücut hatları için fit görünüme kavuşana kadar korselerden yardım alabilirsiniz. Korseler kıyafetlerinizin üzerinizde daha da güzel durmasına yardımcı olacaktır.

Çizgiler ve Desenlerden Korkmayın

Büyük bedensiniz diye çizgilerden vaz mı geçeceksiniz? Tabii ki hayır. Dikey çizgileri giyebileceğiniz gibi yatay çizgileri de kullanabilirsiniz. Yatay çizgilerin ince olmasına özen göstermelisiniz. Verev çizgili kıyafetleri de tercih edebilirsiniz. Desenlerden uzak durmayın. Sadece çok karmaşık, çok canlı renklerden oluşan göz yorucu desenlerden uzak durun. Naif ve ufak desenli parçalarla kombinlerinizi oluşturabilirsiniz. Baştan ayağa desen ya da çizgi giymek yerine tek parçada kullanmanızı tavsiye ederim. Böylelikle bir denge oluşturursunuz.

Kumaş Seçimine Dikkat

Kumaş seçimi de oldukça önemli. Kalın ve hantal kumaşlardan kaçının. İpek, krep, şifon gibi akıp giden kumaşlar sizi daha zarif gösterecektir.

Sihirli Dokunuş Ayakkabı

Gelelim ayakkabılara… Çok yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun. Özellikle platform topuklulardan… Ayağınızı daha ince gösteren hafif sivri stilettolar tam size göre. Bilekleriniz ince değilse bilekten bağlamalı ayakkabılar da almayın. Yere sıfır babetleri de tercih etmemelisiniz. Onun yerine biraz daha topuğu olan ayakkabılara yönelmelisiniz.

Doğru Kombinle Zayıf Görünmek Mümkün

Kalçalarınızı kapatan blazer ceket, düz kesim plisiz etek ya da düz kesim cepsiz pantolon, ipek bluz ve minik, kalın topuklu babet… İşte bu basit ama kusursuz kombinle gidemeyeceğiniz yer yok. Ve mutluluğun 36 beden olmakla da bir alakası asla yok. Sağlığınızda herhangi bir problem yoksa ve kendinizi olduğunuz görüntüde seviyorsanız ne mutlu size! Özgüveni yüksek bir kadın çuval giyse dahi yakışır.