Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Dünya Güncel Günün Manşetleri

Gazze’ye İlk Deniz Yardımı Kıbrıs’tan Yola Çıktı

12 Mart 2024 Gazze’ye denizden yardım yasağının kaldırılmasının ardından ilk yardım gemisi bu hafta sonu Kıbrıs’tan yola çıktı. Gemide gıda, ilaç ve tıbbi malzemeler de dahil olmak üzere 100 ton insani yardım malzemesi bulunuyor.

Yardım gemisi, Kıbrıs Türk Kızılayı ve Mağusa Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (MTGKK) iş birliğiyle organize edildi. MTGKK’ya bağlı bir gemi, yardımları Gazze’ye taşıyacak.

Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Fatma Güler, geminin yola çıkışı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Gazze’deki insani dramın sona ermesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi. Güler, yardım gemisinin Gazze’ye ulaşmasının ardından ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını da sözlerine ekledi.

Gazze’ye denizden yardım yasağının kaldırılması

Filistin’e yönelik abluka kapsamında Gazze’ye denizden yardım girişi uzun süredir yasaktı. Bu yasak, 2023 yılında İsrail ve Filistin arasında varılan bir anlaşmayla kaldırıldı.

Anlaşmaya göre, Gazze’ye her ay belirli miktarda yardım malzemesi deniz yoluyla taşınabilecek. Yardım gemileri, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından denetlenecek.

Gazze’deki insani durum

Gazze’de 2 milyondan fazla Filistinli yaşıyor. İsrail’in ablukası ve bölgedeki çatışmalar nedeniyle Gazze’deki insani durum son derece kritik.

BM’nin verilerine göre, Gazze’de nüfusun %80’i insani yardıma muhtaç durumda. Gazze’de ayrıca gıda, ilaç ve elektrik sıkıntısı da yaşanıyor.

Kıbrıs’tan Gazze’ye yardım

Kıbrıs, Gazze’ye yardım konusunda öncü rol oynuyor. Kıbrıs Türk Kızılayı, düzenli olarak Gazze’ye insani yardım gönderiyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti de Gazze’ye yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Gazze’ye tıbbi yardım gönderilmesi için çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

Gazze’ye denizden yardımın önemi

Gazze’ye denizden yardımın başlaması, bölgedeki insani durumun iyileştirilmesi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Deniz yoluyla yardım taşınması, Gazze’ye yardım ulaştırmanın en hızlı ve en güvenli yolu olarak görülüyor.