Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Güncel Kültür - Sanat

Sinema Yazarları Derneği’nden (SİYAD) Onur ve Emek Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Sinemaya emek verenleri onurlandırmak ve sinema sanatını teşvik etmek amacıyla her yıl düzenlenen SİYAD Onur ve Emek Ödülleri’nin bu seneki sahipleri belli oldu. 2024 yılı ödülleri, 4 Mart’ta düzenlenecek törenle usta yönetmen Tomris Giritlioğlu, sevilen oyuncu ve şarkıcı Lale Belkıs, ve emektar oyuncu Necmettin Çobanoğlu’na takdim edilecek.

Tomris Giritlioğlu, “Susuz Yaz”, “Berivan”, “Memleketimden İnsan Manzaraları” ve “Hakkari’de Bir Mevsim” gibi unutulmaz filmlere imza atmış, Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri. Giritlioğlu, filmleriyle Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutmuş, toplumsal ve siyasi olayların insanların hayatlarını nasıl etkilediğini ustalıkla anlatmıştır.

Lale Belkıs ise hem oyunculuğu hem de şarkıcılığıyla Türk sinemasına önemli katkılar sunmuş bir sanatçı. “Yorgun Savaşçı”, “Kibar Feyzo”, “Hababam Sınıfı” ve “Neşeli Günler” gibi filmlerde rol alan Belkıs, seslendirdiği şarkılarla da hafızalara kazınmıştır. Sophia Loren, Ava Gardner ve Cahide Sonku gibi dünyaca ünlü yıldızlara sesini vermiştir.

Necmettin Çobanoğlu ise 50 yılı aşkın süredir sinema ve tiyatroda aralıksız çalışan, usta bir oyuncu. “Hababam Sınıfı”, “Neşeli Günler”, “Sarmaşık Gülleri” ve “Aile Arasında” gibi birçok sevilen filmde rol alan Çobanoğlu, karakter oyunculuğunun en güzel örneklerini sergilemiştir.

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri töreni, 4 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek. Törende sinemaseverler, bu değerli sanatçıları bir araya gelerek onurlandıracak.

Sinemaya verdikleri katkılar için Tomris Giritlioğlu, Lale Belkıs ve Necmettin Çobanoğlu’na SİYAD Onur ve Emek Ödülleri’nin verilmesi sinema camiasında büyük bir sevinçle karşılandı. Bu ödüller, Türk sinemasının değerlerini ve ustalarını onurlandırmanın yanı sıra, yeni nesillere de ilham kaynağı olacaktır.

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri Hakkında

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri, ilk kez 1982 yılında verilmeye başlandı. Sinemaya uzun yıllar emek vermiş ve Türk sinemasının gelişimine katkıda bulunmuş kişilere verilen bu ödüller, sinemaseverler tarafından büyük önem taşımaktadır.

SİYAD Onur Ödülü, Türk sinemasına emek vermiş ve önemli katkılarda bulunmuş kişilere verilir. SİYAD Emek Ödülü ise sinema sektöründe uzun yıllar emek vermiş ve emektarlığıyla öne çıkan kişilere verilir.

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri’ni daha önce Lütfi Ömer Akad, Atıf Yılmaz, Türkan Şoray, Kadir İnanır, Şener Şen, Adile Naşit, Ayhan Işık gibi birçok usta sanatçı almıştır.

Törene Dair

4 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek törene sinemaseverler ve basın mensupları davetlidir. Törende SİYAD üyeleri ve sinemaseverler bir araya gelerek, bu değerli sanatçıları onurlandıracaktır.

Sinemaya verdikleri katkılar için Tomris Giritlioğlu, Lale Belkıs ve Necmettin Çobanoğlu’na SİYAD Onur ve Emek Ödülleri’nin verilmesi sinema camiasında büyük bir sevinçle karşılandı. Bu ödüller, Türk sinemasının değerlerini ve ustalarını onurlandırmanın yanı sıra, yeni nesillere de ilham kaynağı olacaktır.