Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Emlak Güncel

Şubat Ayında Konut Aramalarında Artış

Şubat ayında konut arama trafiğinin geçen yıla göre %20 arttığını gösteren bir araştırma, Türkiye’deki konut sektörüne dair önemli bilgiler sunuyor. Araştırmaya göre, artan konut fiyatları ve kiralar, potansiyel alıcıları ve kiracıları daha aktif hale getirdi.

İstanbul En Çok Aranan Şehir

Araştırma sonuçlarına göre, Şubat ayında en çok konut araması yapılan şehir İstanbul oldu. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti. Antalya, Bursa ve Adana da en çok araması yapılan şehirler arasında yer aldı.

Küçük Metrekareli Konutlara İlgi Arttı

Ekonomik koşullar ve artan konut fiyatları, küçük metrekareli konutlara olan ilgiyi de artırdı. Araştırmaya göre, Şubat ayında en çok 1+1 ve 2+1 daireler için arama yapıldı.

Kiralık Konutlara Talep Yüksek

Kiralık konutlara olan talep de Şubat ayında oldukça yüksekti. Araştırmaya göre, kiralık konutlar için yapılan aramalar %25 arttı. Bu artış, artan kira fiyatlarına rağmen konut arayanların yoğunluğunu gösteriyor.

Yabancıların İlgi Alanları Değişti

Araştırma, yabancıların konut arama tercihlerinde de değişiklik olduğunu gösteriyor. Geçmiş yıllarda İstanbul’un merkezi semtleri tercih edilirken, son zamanlarda yabancılar daha uygun fiyatlı seçenekler sunan Anadolu yakasına ve diğer şehirlere yönelmeye başladı.

Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar, konut arama trafiğindeki artışın, sektördeki canlılığı gösterdiğini ve önümüzdeki dönemde de konut alım ve satımlarının devam edeceğini öngörüyor.