Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Eğitim

Milli Eğitim Müdürü Kurtaran: Devamsızlığının Azaltılması İçin Çaba Harcanmalı

 

Batman Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, okul öncesi eğitimde ilde okullaşma oranının istenen düzeyde olmadığını, ilkokulda ise Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu, ancak öğrenci devamsızlığının azaltılması için çaba harcanması gerektiğini belirtti.

Batman’da, anaokulu ve ilkokul müdürleriyle yıl sonu değerlendirme toplantısı yapıldı. Batman Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran başkanlığında gerçekleşen toplantıya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Şirin Temiz, şube müdürleri Abdurrahman Kardaş, Abdulhakim Doğu, İshak Büyükkaya, Cemal Konakçı, ilkokul müdürleri ve anaokulu müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, okul öncesi eğitimde Batman’da okullaşma oranının istenen düzeyde olmadığını, ilkokulda ise Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu ancak öğrenci devamsızlığının azaltılması konusunda daha fazla çaba harcanması gerektiğine dikkat çekti. Kurtaran, “İradeleri dışında anne ve babaları tarafından eğitmemiz için bize emanet edilen sevgili öğrencilerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlarken, aslında bir şekilde kendimize de iyi bir gelecek hazırlıyoruz. Eğitemediğimiz, akademik ve değerler eğitimini iyi bir şekilde veremediğimiz her çocuk, yarının sorunlu bir büyüğü olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle bize emanet edilen çocukları, güzel bir geleceğe hazırlarken, kendimize de iyi bir gelecek hazırlıyoruz. Bunun için nitelikli bir eğitim hepimizin derdi ve hedefi olmalı. İlimizde okul öncesi okullaşma oranı istediğimiz düzeyde değil, bu da doğrudan ilkokulu seviyesinde eğitimin kalitesini olumsuz etkiliyor. Okul öncesi okullaşma oranını hızlı bir şekilde artırmalıyız. Ortaokul ve liselerde de eğitimin kalitesini artırmak için ilkokulda iyi bir eğitimin yanı sıra çocuklara okuma alışkanlığını mutlaka kazandırmalıyız. Kitapla hemhal ve hemdem olan bir nesil yetiştirmeliyiz.” dedi. Toplantı, Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’ın konuşmasının ardından okul müdürlerinin istek ve önerileriyle devam etti.