Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Eğitim

Kadın Dili

Kadın Dili
Kadın dili ve erkek dili birbirinden farklıdır. Erkeklerin dili nettir, kolaydır; fakat kadınların dili “Bükçe” biraz çetrefillidir. Erkeklerin, kadın dilini öğrenmeleri, eşleri ile iletişimde çok işlerine yarar. “Bükçe” kadın dili “Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz” kitabımda yer alan kadın dilinin detaylarım anlattığım bir hikâyemdir. Kadınlar hissî oldukları ve reddedilip kırılmaktan korktukları için her zaman açık ve net olamıyorlar. Bazı şeyleri kendileri söylemeden eşlerinin düşünmesini istiyorlar. Erkeklerin onların dilini anladıklarına inanıyorlar. Ve erkek anlamazsa anladığı hâlde anlamamış gibi yapıyor zannediyorlar. Bu dili çözerseniz karınızın neye ve neden kırıldığını daha kolay anlarsınız.

Kadın dilinin bazı hassas noktaları vardır. Kadın dili ısrar dilidir. Kadınlar ısrarı severler. Kadınların pek çok “Hayır”ı aslında “Evet”tir. Meselâ; kadın üşütmüştür, hastadır, kocası “Doktora götüreyim mi veya ıhlamur demleyeyim mi?” gibi ilgilendiğini belirten bir cümle kurar. Kadın “hayır” der erkek “istemiyor” deyip konuyu kapatır, işine bakar. Kadın bu kez “Hastayım ama benimle ilgilenmiyor.” diye küser. Çünkü kadın “hayır” derken gerçekten hayır demiyordur; kocası onunla gerçekten ilgilendiği için teklifi samimî olarak mı yapıyor yoksa dilinin ucu ile usulen mi söylüyor, onu anlamaya çalışıyordun Kocasının ısrar etmesini ve onunla ilgilenmesini bekler.

Oysa erkek dili nettir; erkekler istiyorlarsa “evet” istemiyorlarsa “hayır” derler. İnsanın istediği ve “evet” diyeceği bir konuya “hayır” demesini bir erkek anlayamaz ama kadınlar gayet iyi anlarlar. Çünkü kadınlar bunu kendi aralarında da yaparlar. Meselâ misafirlikte doymadan yemeği bırakırlar ki ev sahibi hanımın ısrarı ile yiyecekleri yemeğe yer kalsın diye. Erkekler de eşlerine bir teklif yaptıkları zaman birkaç kez tekrarlayıp ısrar ederlerse eğer, kadın, “Kocam benimle gerçekten ilgileniyor, demek ki beni gerçekten seviyor.” diye düşünüp mutlu olur.

Kadın dili biraz da naz dilidir. Bir kadın kocasına “Artık beni sevmiyorsun.” diyorsa “Beni sevdiğini söyle.” demek istiyordur. “Hep acelemiz var.” diyorsa “Bana anlayış göster, ancak yetişebiliyorum.” demek istiyordur.

Kadın dili ile ilgili erkeklerin bir de şunu bilmeleri gerekir: Kadınlar her zaman kelimeleri gerçek anlamda kullanmayabilirler. Çünkü kadınların beyninde kelime haznesi çok geniş değildir. Erkeklerde kelime haznesi beyinde daha geniştir; bu yüzden erkekler anlatmak istediklerini daha iyi ifade ederler. Erkekler daha az konuşurlar; fakat kelime dağarcıkları daha iyidir, kelimeleri doğru anlamlarında kullanırlar.
Bu yüzden karınızın kullandığı kelimelere değil o kelimelerle anlatmaya çalıştığı konuya dikkat edin. Kadınlar kelimelerle birlikte beden dilini daha çok konuşmaya kattıkları için biraz da buna güvenle doğru kelime kullanıp kullanmadıklarına dikkat etmezler. Kadınlarda kelimeler bazen duygularını anlatmaları için yeterli olmaz veya yanlış anlaşılmasına sebep olur.