Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Dünya

Suriyeli Çocukların Pokemon Umudu

Kurtulabilecekleri umuduyla, son zamanlarda tekrardan popüler olan Pokemon karakterlerinin resimlerini taşıyan Suriyeli çocuklar sosyal medyada büyük ses getirdi.

 

Suriye’nin minik çocukları, Esed rejiminin katliamlarına, bombalarına ve kurşunlarına her gün gözlerini açıyor. Avrupa ülkeleri çocukların yaralarına bir bir gözlerini kapatırken, minikler son umut olarak Pokemon’la dikkati çekmek için yol arıyor.

Revolutionary Forces of Syria Media Office (RFS), Suriye’de karanlık sabahlara uyanan minik çocuklar için ses getirecek bir kampanyaya imza attı. Avrupa’nın ilgisiz bıraktığı ve vahşete göz yumduğu saldırıların duyurulması için farklı bir yöntem kullanıldı.
Tüm dünyayı esir alan bir mobil oyun olan Pokemon ile genç-yaşlı herkes gözlerini telefon kameralarının gösterdiği noktaya odaklanıyor.

“BURDAYIM, GELİN VE KURTARIN”

Küçük Suriyelilerin “Buradayım, gelin ve kurtarın beni” yazısıyla birlikte çektirdiği fotoğraflarda ayrıca çocukların yaşadığı şehirler de belirtiliyor. Çocuklardan biri altınsa “Kefr Nebil’deyim. Gel ve kurtar beni” yazan Pokemon resmini taşırken, diğer bir çocuğun taşıdığı resimde “Kefr Zeta’dayım, kurtar beni” yazıyordu.

Küçük çocukların fotoğrafları, Esad rejimine karşı bildiriler yaymak amacıyla çalışan Suriye Devrimci Güçler Medya Merkezi (RFS) tarafından yayımlandı. RFS sözcüsü The Independent’a yaptığı açıklamada, “Pokemon Go oyununun dünya çapında yayılmasıyla birlikte bu fotoğraflarla Esad’ın hava kuvvetleri tarafından bombalanan Suriyeli insanların acılarına dikkat çekmeye çalıştık. Kuşatılmış bölgelerdeki Suriyeli çocukların durumlarına ve Suriyeli insanların acılarına karşı insanların dikkatlerini çekmeyi ve yaşanan trajedilere farkındalığın artmasını istiyoruz” dedi.

Yürek burkan fotoğraflar on binlerce sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Yüzlerce insan Facebook gönderilerine yorumda bulunarak, Suriyeli çocukların acılarını paylaştı.

SOSYAL MEDYADA YOĞUN İLGİ

Bazı sosyal medya kullanıcıları, 2011 yılında Suriye’de başlayan, ardında yüz binlerce ölü ve milyonlarca mülteci bırakan iç savaşın son zamanlarda bütün dünyanın dikkatini toplayan Pokemon Go oyunu kadar ilgi çekmemesine sitem etti.

Miniklerin kamera karşısına geçtiği fotoğraflar sosyal medya üzerinden yoğun bir şekilde paylaşılırken, atılan tweetlerde #PokemonInSyria etiketinin kullanıldığı görüldü.