Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Dünya

Mizahçı Hakkında Soruşturmaya Merkel’den İzin Çıktı!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret eden Alman komedyen Jan Boehmermann ile ilgili açıklamada bulundu. Merkel, Türkiye’nin isteğinin kabul edildiğini ifade ederek, Alman komedyene soruşturma açılacağını duyurdu.

“TÜRKİYE BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI DUYMALI”

Merkel, Türkiye’nin talebine ilişkin koalisyon içerisinde görüş ayrılıkları olduğunu da söyledi; Türkiye’nin basın ve ifade özgürlüğüne saygı duyması gerektiğini ifade etti.

DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMASINDA “SANATSAL ÖZGÜRLÜK” DEMİŞTİ

Angela Merkel, daha önceki açıklamasında olayın sanatsal özgürlük olduğunu söyleyerek “Dün vurguladığım gibi yeniden vurgulamak istiyorum, Anayasamızda çok temel özgürlüklerimiz var. Buna fikir, bilim ve sanat özgürlüğünü kapsayan 5. madde de dahildir.” yanıtını vermişti.

TÜRK VATANDAŞLARININ TEPKİSİ ÜZERİNE PROGRAM YAYINDAN ÇEKİLMİŞTİ

Jan Böhmermann, Alman ZDF kanalı için hazırladığı bir mizah programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkler hakkında hakaret dolu ifadeler kullanmış, başta Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu olmak üzere çok sayıda Türk vatandaşının tepkisi üzerine program yayından çekilmişti.