Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Dünya

İbadi Meydan Okudu: Tereddüt Etmeden DEAŞ Hedeflerini Vururum

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi yaptığı açıklamada, Irak’ın Suriye’deki DEAŞ hedeflerini, eğer izin verilirse komşu ülkelerdeki hedeflerini de vurmaya devam edeceklerini söyledi.

İbadi Süleymaniye’deki bir konferansta yaptığı açıklamada, devletlerin egemenliğine saygı duyduğunu ve Suriye’nin kendi topraklarında uyguladığı durumu uygun bulduğunu açıkladı.

İbadi “Komşu ülkelerdeki teröristlerin pozisyonlarına son vermekten tereddüt emeyeceğim, onlarla savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

İbadi, 24 Şubat’ta Bağdat’taki bombalı saldırılara misilleme olarak Suriye topraklarındaki İŞİD mevzilerini hedefleyen ilk Irak hava saldırısı başlatmıştı.

‘YA TESLİM OLACAK YA ÖLECEKLER’

Irak Başbakanı dün yaptığı açıklamada, “DEAŞ militanlarının önünde iki seçenek var. Ya teslim olacaklar ve yargılanacaklar ya da öldürülecekler. Kaçma şansları da yok denecek kadar geçiş yollarının neredeyse tamamını kapatıyoruz.” dedi.

Irak’ta ordu güçlerinin bugün Musul’un batısındaki Tayaran Mahallesi’nde Türkiye’nin Musul Başkonsolosluk binasının da bulunduğu bölgeyi tamamen kontrol altına aldığı bildirilmişti. Ayrıca sabahın erken saatlerinde DEAŞ’a karşı saldırıya geçen güvenlik güçleri, hükümet binalarının yer aldığı Devvase ile Ed-Dendan Mahallesi’nde büyük oranda kontrolü ele geçirdi.

‘MUSUL 1,5 AY İÇİNDE KURTARILACAK’

Irak Hava Kuvvetlerinin Musul operasyonunu sürdürebilecek sayıda savaş uçağına sahip olduğunu kaydeden Irak Hava Kuvvetleri Komutanı Hamid Maliki, “DEAŞ, Musul’da 1 ila 1,5 ay içinde bitirilecek ve kent kurtarılacak” ifadesini kullanmıştı.

SİVİLLER TAHLİYE EDİLİYOR

Irak Ordusu Musul’un batı yakasında IŞİD terör örgütüne operasyonlarına devam ederken sivil tahliyeleri de sürüyor. Çatışmaların yoğunlaşması bir yandan sivillerin de hızla bölgeyi terk etmelerine neden oluyor.