Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Dünya

6 Saat Süren Beyin Ameliyatında Uyanık Kaldı ve Müzik Dinledi

İngiltere”de yaşayan 26 yaşındaki Matthew Stride sakin bir şekilde One Direction dinlerken doktorlar ameliyat ile kafasında oluşan tenis topu büyüklüğündeki tümoru aldılar.
Stride futbol oynadığı sırada sürekli baş dönmesi yaşaması üzerine doktora gitti ve yapılan muayenesinden sonra beyninde büyük bir tumorun oluştuğu ortaya çıktı. Quuen Elizabeth hastanesinde yapılan ameliyatta Stride sakin bir şekilde One Direction dinlerken doktorları kafasında oluşan tenis topu büyüklüğündeki tümörü çıkardılar.

ŞİMDİYE KADAR 33 KEZ KEMOTERAPİ GÖRDÜ

Ameliyattan sonra 26 yaşındaki Stride’e nadiren görülen ve tedavisi mümkün olmayan bir kanser tümörü olan enaplastik astrositom teşhisi konuldu.

Şimdiye kadar 33 kez kemoterapi gören Stride, Beyin Tümörü Araştırmalarına maddi katkıda bulunmake Ekim ayında yapılacak olan Birminghan Half koşu maratonuna katılmak için kararlı olduğunu söyledi.

ARA SIRA 30 SANİYELİK BAYILMALAR YAŞIYORDU

Stride, geçmişte çok sıkı bir şekilde futbol oynadığını ve 2013 yılının ekim ayında ara sıra bayılmaya başladığını söyledi.Yaşadığı 30 saniyelik baygınlıkların kendisi için çok zor olduğunu söyleyen Stride bayıldığında konuşmadığını ve hareket edemediğni söyledi.

Bayılırken kendisini gören bir arkadaşının ısrarı üzerine Stride doktora gitti. İlk başlarda doktorlar kendisine epilepsi olduğunu ama daha sonra hastalığının stresten kaynaklanmış olabileceğini söylediler.

BEYNİNDE TENİS TOPU BÜYÜKLÜĞÜNDE TÜMÖR BULUNDU

Ama bir kaç sonra yapılan testler ve MR çekimlerinden sonra Stride’nin beynin üst ön tarafında tenis büyüklüğünde bir tümorün olduğu ortaya çıktı.

Doktorların kendisine beyninde tümor olduğunu söylediklerinde ne yapacağını şaşırdığını söyleyen Stride ailesi ve kız arkadaşının bu durum karşısında yıkıldıklarını ve ilk önce hastalığını kimseye söylememeye karar verdiklerini söyledi.

EN KÜÇÜK BİR HATA FELÇ KALMASINA SEBEP OLABİLİRDİ

Tümörün beynin kritik bir bölgesinde olmasından dolayı ameliyatta oluşabilecek en küçük bir hata Stride’nin felç kalmasına veya ölmesine sebep olabilirdi. Strede’nin doktoru İsmail Ughratdar bunun üzerine beynin kafatasının ameliyat olacak bölgesini işaretleyerek Strİde’i ameliyat esnasında uyanık tutmaya karar verdi.

ALTI SAATLİK AMELİYAT BOYUNCA UYANIK KALDI

Altı saat süren ameliyat hakkında Stride şunları söyledi: “Doktorlar ve diğer ameliyat ekibini görüyordum. Kollarımı ve bacaklarımı oynatmak için bana yardımcı oluyorlardı. Bir noktada elini saçlarıma götürdüm ve ellerimi kaldıramadım. Bana hangi müziği dinlemeyi sevdiğimi sordular ben o zamanlar One Direction’i dinlemeyi sevdiğimi söyledim.”

Ameliyat boyunca doktor ve sağlık personelinin uyanık tutmayı başardığı Stride ameliyattan sonra tedavi altında tutulduğu hastaneden taburcu edildi. Stride’nin beyninde alınan tümorun yapılan biyopsisinden sonra Stride’nin yaşadığın kanser türünün tedavisinin mümkün olmadığı kendisine ve ailesine anlatıldı.