Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Dünya

160 Ton Domates Havada Uçuştu

İspanya’nın doğusundaki Valencia kentinin Bunol ilçesinde bu yıl 71’incisi düzenlenen “La Tomatina” adlı festivalde 160 ton domates kullanıldı.

Uluslararası boyutta tanınmışlığı olan festival, trafiğe kapatılan ilçe merkezindeki sokağa giren 6 kamyonun taşıdığı 160 ton domatesin farklı noktalarda boşaltmasıyla başladı.

20 BİNDEN FAZLA KİŞİ BİRBİRİNE DOMATES ATTI

Yaklaşık 2 saat süren etkinlik boyunca 20 binden fazla kişi birbirine domates attı. Renkli görüntülerin oluştuğu festivalde 350 güvenlik görevlisi çalıştı. Baştan aşağı domatese ve kırmızı renge bürünen katılımcılar, balkonlarından hortumla su döken yerel halkın yardımlarıyla temizlendi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DİKKAT ÇEKİLDİ

Festival bu yıl ilk defa temalı yapılırken, İspanyol toplumunun gündeminde olan “kadına yönelik şiddet ve eşcinsel düşmanlığı” sorunlarına dikkat çekilmek istendi.

Bunol Belediye Başkanı Rafael Perez, İspanya’da son dönemlerde yılda ortalama 60 kadının erkek tarafından uygulanan şiddet sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Toplumun yarası olan kadına karşı şiddetle ilgili halkı daha hassas olmaya çağırmak için La Tomatina’nın bir araç olmasını istiyoruz.” dedi.

GİRİŞLER PARALI

Öte yandan İspanya’da ekonomik krizin etkisiyle 2013 yılından bu yana girişin paralı olduğu “La Tomatina”ya 22 bin kişinin katıldığı bildirilirken, etkinliği 90’dan fazla medya kuruluşunun temsilcilerinin takip ettiği duyuruldu.

“La Tomatina” festivali, 10 bin nüfuslu Bunol Belediyesi’ne yaklaşık 300 bin avroluk ekonomik gelir sağlıyor. Domates savaşına katılım ücreti olarak kişi başına 10 avro alınırken, festivalin gerçekleştiği alandaki balkonlar özel görüntü almak isteyenlere 800 avrodan başlayan fiyatlara kiralanıyor.

Festivale İspanyolların dışında İngilizler, Japonlar, Amerikalılar ve Avustralyalılar başta olmak üzere çok farklı ulustan gençler ilgi gösteriyor.