Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Anne - Çocuk Güncel

4 Aylık Bebek Anne Karnında Nasıl Olur

Hamilelikte özelliklede 4.ayda anne çocuk durumu merak edilmektedir. Anne karnında bulunan 4 aylık bebek artık küçük bir insan görünümünü alır. 4 aylık bebek anne karnında artık tekme atmaya başlar aynı zamanda bebek anne karnında üzülme, şaşırma, kaş çatma gibi yüz hareketlerinde de bulunabilir. Bu mimikler bebeğin duyguları ile meydana gelmez, istemsizce oluşur. Hamileliğin 4.ayında bebeğin gözlerini yerine gelir, fakat göz kapaklarını açamaz.

Anne karnı da bebeğin bacakları, kolları gövdesi ile orantılıdır. Ciltte değişimler meydana gelir bebeğin ter bezleri ve de gelişmeye başlar. Ciltte yağlanmalar olur. Bu yağlar bebeği korur. Aynı zamanda da bebeğin vücudunun ısı üretmesinde yardımcı olur. Anne karnındaki 4 aylık bebek, artık dışarıdaki sesleri duyabilir ve dışarıdan yansıyan parlak ışıkları hisseder. Hamilelikte 4.ayda bebeğin meme uçları ve eme bezleri oluşur.

4 Aylık Bebeğin Anne Karnındaki Hareketleri

Bebek anne karnında ufak ufak tekmelerle başlar. Bu haftalarda bebeğin kasları güçlendiği için hareketlerde güçlüdür. Bebek 4.ayda hareketler hisseder. Eğer bebek bu ayda hareket etmiyorsa tedirgin olunacak herhangi bir durum yoktur. Çünkü bazı hamilelerde bebeğin hareketler 5.ayda hissedilebilir.

4 Aylık Gebelikte Bebeğin Ultrason Görüntüleri Nasıl Olur?

4 aylık anne karnındaki bebeğin ultrason görüntülerinde bebeğin hareketler görülebilir. Artık bu aylarda kilo aldığı için ve yanakları daha da dolgunlaştığı için tam bir bebek görüntüsü alır. 4.aylık anne karnındaki bebeğin cinsiyeti artık ultrason yardımı ile tespit edilebilir. Bebeğin pozisyonuna göre bu durum farklılık gösterebilir.

Hamileliğin 4.ayında Anne Vücudundaki Değişimler

Hamileliğin 4.ayında anne rahminin ağırlığı yaklaşık olarak 230-250 gram kadardır. 4. ayda bebeğin hıçkırıkları ilk defa hissedilebilir

. Anne karnındaki değişimler ise şu şekilde sıralanabilir;
-Midede ekşime, kabızlık, burun kanamaları, sindirimde zorluk yaşama, diş etinde kanamalar, baş ağrısı, varis sorunu, ayak ve bileklerinde şişme, iştah artması, bitkin hissetme sorunları.
-Unutkanlık ve odaklanması zorluk
-Kasık ağrıları
-Vajinal akıntılar meydana gelebilir. Bu akıntı beyaz renkte ise bir sıkıntı olmaz. Fakat akıntı sarımsı renkte ve kokusu kötü ise mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.
Bunlar hamileliğin 4.ayında anne adayında meydana gelebilecek değişikliklerden bazılarıdır.