Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yaşam Enerjiniz Neden Düşük

02 Mart 2018 - 1.123 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Yaşam Enerjiniz Neden Düşük
Yaşam Enerjiniz Neden Düşük

Enerji düşüklüğü sorunu nasıl giderilebilir, hatta kilo almamızın korkularımız ile ilgisi var mı sorusunun cevabını Yaşam Koçu Fırat Çakır veriyor.

Yaşam Enerjiniz Neden Düşük?
Modern çağın insanlığa armağanlarından biri enerji düşüklüğü. Teknolojik gelişmelerin sürekliliği, durmadan çalışan insanoğlu, hız ve tüketime odaklanmış yaşamlar ve akıp giden zaman… Bütün bunlar insanların var olan enerjilerini alıp götürüyor. Artık birçok insan “Enerjim yok, tükendim!” diyor.

Yaşam enerjimizi aşağı çeken düşünce, inanç, geçmiş ve gelecek korkusu, amalar, keşkeler gibi konuların yanında yanlış beslenmeden uykuya, hedef belirlemeden hayaller ve amaçlara, zihni programlamadan geleceği yapılandırmaya kadar onlarca sorunumuz var. Aslında bu sorunlar beynimizin çalışma prensipleri çerçevesinde ortaya çıkar veya yine bu çerçevede temizlenebilir.

“KORKTUĞUNUZUN BAŞINIZA GELMESİ GEÇMİŞİNİZLE İLGİLİDİR”

İnsan beyni bir tarladır ve ne ekerseniz onu biçersiniz. Eğer her birimiz insan beyninin bir tarla olduğunu ve ne ekersek onu biçtiğimizi bilseydik, o tarlayı nasıl ekerdik? İstenmeyen otları nasıl temizlerdik? İşte bu sebeple her ana beynimize yeni bir düşünce ekmekle birlikte farkına varmadan gelecekte biçeceğimiz hayatları yetiştiriyoruz. “Korktuğum başıma geldi” derken geçmişte ektiğimiz bir şeyin hayata geçmesini sağlamış oluyor, ya da gerçekleşmeyen düşüncelerimize üzülüyoruz. Aslında gerçekleşmeyen hedeflerimiz için beynimize gerçekten doğru komutlar vermemiş olduğumuzu ifade ediyor Çakır Yaşam Enerjini Fulle isimli kitabında.
Yaşam Koçu Fırat Kaçır uzun yıllara dayanan deneyimleri ve aldığı üst düzey eğitimler ile şunu ifade ediyor: “Beynimizin gerçek ile hayal olanı ayırt edemez. Bizler beynimize nasıl komutlar verirsek beynimiz o komutları gerçekleştirmek için çaba harcayacaktır.” Çakır, bu komutların olumlu olması durumunda sorunun olmadığını ancak beyne olumsuz komut verdiğimizde sorunun başladığını ifade ediyor. Gördüğümüz olumsuz bir durum karşısında “acaba bizim başımıza da gelir mi?” diye düşünmek beyne olumsuz komut vermektir. Beyin uzun seneler sonra bile bu komutu yerine getirmeye çalışacaktır. Fırat Çakır bu sebeple yaşamımızda buna benzer binlerce komutun hayatımızı olumsuz etkilediğini, bu komutları temizleyebileceğimizi de belirtiyor. Çakır, “Her sorunun çözümü başka bir noktada bulunur. Eğer kilo probleminiz varsa bunun çok yemekle ya da spor yapmamakla ilgili değildir. Bu ve buna benzer başarısızlıkların sizde yarattığı gerçek hasarın farkına varıp geçmişi nasıl temizleyeceğinizi öğreneceksiniz.” diyor.

“SİZE KİLO ALDIRAN KORKULARINIZDIR”

Çağımız insanının en çok şikâyet ettiği konulardan biri şüphesiz kilo sorunudur. Harcanan milyonlarca lira, zaman ve emek kısa süreliğine soruna çözüm oluyor. Sonra aynı kilolar yeniden ortaya çıkıyor. Peki, kilolarınızın sebebinin çok yemek ile değil de geçmişteki korkularınız olduğunu düşündünüz mü? Yaşam Koçu Fırat Çakır, kilo almanın aşırı yemek ve hormonal kodlar dışında bir başka sebebinin de korkular olduğunu ifade ediyor.

Çakır, “Geçmişte yaşamış olduğumuz beğenilmeme korkusu, yaşanan olumsuz bir taciz bedenimizin kendini korumaya alma refleksidir. Bedenimiz yağlanmaya başlayarak kendini korumaya almaya çalışır. Beğenilmeme korkusu yaşayan birisinin yaşadığı korku onda yağlanmaya ve dolayısı ile kiloya dönüşecektir. Ya da geçmişte tacize uğrayan biri yeniden tacize uğramamak için farkında olmadan yağlanmaya başlayacaktır. Yani koruma kalkanı olarak kilolarından kurtulmak istemez. Bu durum beyne gönderilen komutlarla ilgili bir durumdur. Önemli olan hayatımızı etkileyen buna benzer komutları temizlemek ve yerlerine daha olumlu komutlar yerleştirmektir” diye konuştu.

Yediveren Yayınlarından çıkan ve Beden Bilgesi, Eğitimci ve Yazar Fırat Çakır’ın 8. kitabı olan ‘Yaşam Enerjini Fulle’ uzun ve titiz bir çalışmanın ürünü.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika