Dolar : Alış : 7.9379 / Satış : 7.9522
Euro : Alış : 9.3941 / Satış : 9.4111
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2402 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Temiz Su Kaynakları’ İçin Tek Koluyla Yüzdü

13 Ağustos 2016 - 1.576 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Temiz Su Kaynakları’ İçin Tek Koluyla Yüzdü
Temiz Su Kaynakları’ İçin Tek Koluyla Yüzdü

Engelli milli sporcu Kemal Özdemir, Deniz Temiz Derneğinin (TURMEPA) projesi kapsamında “temiz su kaynakları” için İznik Gölü’nde tek koluyla yüzdü.
Engelli milli sporcu Kemal Özdemir, Deniz Temiz Derneğinin (TURMEPA) projesi kapsamında “temiz su kaynakları” için İznik Gölü’nde tek koluyla yüzdü.

Çocukken geçirdiği trafik kazasında sol kolunu kaybeden Kemal Özdemir (53), İznik Belediyesinin de desteklediği “Her Kulaç Göllerimize Bir Nefes” projesi kapsamında ilçeye geldi.

İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezi önündeki iskeleden İznik Gölü’ne giren Özdemir, Feribot İskelesi’ne kadar yüzdü.

Özdemir, burada yaptığı konuşmada, TURMEPA’nın deniz ile su varlıklarına yönelik mücadelesini desteklemek ve engellilerin su sporuna ilgisini artırmak amacıyla, Türkiye’nin tehlikeyle karşı karşıya kalan deniz ve göllerinde yüzmeye karar verdiğini söyledi.

Projede başarı sağladıkları için çok mutlu olduğunu ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

“Proje kapsamında yüzdüğüm İznik Gölü için önlem alınmazsa, 15-20 senede geri dönülmez bir eşiğe gelinebilir. 1990’da doğal sit alanı ilan edilen İznik Gölü’nde bugün kirlilik sebebiyle artık pek çok balık türü yaşamıyor. Yakında yüzecek deniz ve göl bulamayabiliriz. Deniz ve su kaynaklarının kirliliğiyle mücadele eden TURMEPA’ya destek olmalıyız.”

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural da 2012’de başlattıkları projenin geliştirilerek göllerde de devam ettirilmesinin kendileri için çok sevindirici olduğunu bildirdi.

Su kaynaklarının yok olmasının, o bölgede yaşayan herkesi etkileyeceğini vurgulayan Özkural, “Bu sebeple milli değerlerimizden İznik Gölü’nün geleceğini koruma altına almamız hayati önem taşımaktadır. Sanılanın aksine oksijenimizin yüzde 70’ini deniz ve göllerden sağlıyoruz. Aldığımız iki nefesten birini denizlerimize borçluyuz. Akciğerlerimizi söndürmeyelim ve nefesimizi tüketmeyelim.” dedi.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise İznik Gölü’nün ülke açısından büyük önemi bulunduğunu dile getirdi.

Gölü hakkettiği konuma getirmek amacıyla vizyonel çalışmalar üretme yönünde çaba gösterdiklerini anlatan Sargın, “Tüm bu çalışmaların yanı sıra hem halkımızın hem de STK’ların çalışmaları desteklemesi ve bizleri yönlendirmesi çok önemli.” ifadesini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika