Dolar : Alış : 7.5939 / Satış : 7.6075
Euro : Alış : 9.0208 / Satış : 9.0371
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul13°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sezaryenle Doğum Yapan Annenin Rahminde Sargı Bezi Unutan Doktor, 3 Ay Meslekten Men Edildi

23 Kasım 2017 - 1.090 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Sezaryenle Doğum Yapan Annenin Rahminde Sargı Bezi Unutan Doktor, 3 Ay Meslekten Men Edildi
Sezaryenle Doğum Yapan Annenin Rahminde Sargı Bezi Unutan Doktor, 3 Ay Meslekten Men Edildi

İzmir’de özel bir hastanede, sezaryenle doğum yapan annenin rahminde sargı bezi unutup ölümüne neden olan doktora 3 ay meslekten men cezası verildi.

İzmir Tabip Odası, geçen yıl 23 Nisan’da özel bir hastanede sezaryenle doğum yapan Harika Kanık’ın ölümünde hata ve ihmali bulunduğu gerekçesiyle doktor Ü.Ç’nin 3 ay süreyle meslekten men edilmesi yönünde karar aldı.
“DOKTORUN HATA VE İHMALİ OLDUĞU KANAATİNE VARILMIŞTIR”

Odanın kararında, “Ameliyat bölgesinde yabancı cisim unutulması ciddi bir özensizlik olarak değerlendirilmiş, hastanın vefatıyla sonuçlanmış süreçte Ü.Ç’nin hata ve ihmali olduğu kanaatine varılmıştır.” ifadesine yer verildi.

23 NİSAN’DA DOĞUM YAPMIŞTI

İzmir’de özel bir hastanede 23 Nisan 2016 tarihinde sezaryenle doğum yapan ve taburcu edildikten sonra sonra ağrılarının devam etmesi nedeniyle aynı hastaneye götürülen Harika Kanık (22) “durumunun normal” olduğu söylenerek geri gönderilmişti.
RAHMİNDE UNUTULAN SARGI BEZİ İLTİHABA NEDEN OLMUŞTU

Doğumdan yaklaşık 6 ay sonra gittiği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kanık’ın karın bölgesinde yoğun iltihap tespit edilmiş, ameliyata alınan genç kadının doğum sırasında rahminde unutulan sargı bezinin organlarına yapışarak vücudunda iltihaplanmaya neden olduğu belirlenmişti.
GENÇ ANNE, 23 EKİM’DE HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin raporunda, “rahimde 10x5x5 santimetre ebatlarında yabancı cismin (sargı bezinin) bulunduğu, iltihabın geniş bir alana yayıldığının tespit edildiği, farklı uzman doktorların da ameliyata dahil edildiği” bilgisine yer verilmişti. Raporda, operasyonla Harika Kanık’ın rahminin tamamı ve idrar kesesinin bir bölümünün alındığı, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Kanık’ın, vücuduna yayılan iltihabın hayati organlarda yarattığı tahribat nedeniyle 23 Ekim’de vefat ettiği belirtilmişti.
Harika Kanık’ın eşi Figani Kanık sorumluların cezalandırılması için tazminat ve ceza davası açmıştı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika