Dolar : Alış : 7.5344 / Satış : 7.5480
Euro : Alış : 8.9295 / Satış : 8.9456
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul23°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2375 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ulucami Bombacısını Suriye’den Getiren Müteahhit Aranıyor

11 Ağustos 2016 - 2.305 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel » Ulucami Bombacısını Suriye’den Getiren Müteahhit Aranıyor
Ulucami Bombacısını Suriye’den Getiren Müteahhit Aranıyor

Bursa’da Ulucami Önünde kendini patlatan kadın terörist Eser Çalı’yı, Suriye’den Türkiye’ye getiren müteahhit Abdo Şeyh Ahmed her yerde aranıyor.
Bursa’da geçen nisan ayında Ulucami önünde kendini patlatan Eser Çalı’yı Suriye’den Türkiye’ye getirdiği iddia edilen müteahhit her yerde aranıyor.

27 Nisan tarihinde Ulucami’nin batı kapısında üzerindeki bombaları patlatarak 11 kişinin yaralanmasına sebep olan kadın terörist Eser Çalı’nın intihar saldırısıyla ilgili tutuklanan 4’ü kadın 6 kişinin yargılanmasına başlandı.

SURİYELİ ŞOFÖR YARGILANIYOR

Emine Kızıl, Ümmü Gülsüm Meşe, Mithat Tunç, Tuba Kızıl ile birlikte tutuklu bulunan sanıklardan Suriye uyruklu taksi şoförü 34 yaşındaki İsa Casım hakim karşısına çıktı.

“‘ABDO ŞEY AHMED’ İSTEDİ”

Casım, tercüman vasıtasıyla verdiği ifadesinde, daha önce inşaat işlerinden tanıdığı Abdo Şeyh Ahmed isimli kişinin, telefonla kendisini arayarak, o sırada mülteci kamplarının 100 metre ilerisindeki bir çay bahçesinde oturan canlı bombacı Eser Çalı’yı alıp Viranşehir otogarına götürmesini istediğini söyledi.

“FİRMA MUAVİNİ MURAT’A TESLİM ETTİM”

Suriye’nin Haseke şehrinden 3 yıl önce Türkiye’ye gelen ve Viranşehir’de taksicilik yapan İsa Casım, “Abdo Şeyh Ahmed, bana, ‘Kızı oradan al, otogara bırak’ dedi. Ben de kızı Suriyeli sandım. Kızı alıp 1 kilometre taşıdım. Karşılığında 10 lira para aldım. Acelem vardı, kızı otogarda indirdim ve firma muavini Murat’a teslim ettim. Bu kız ‘Yolcudur’ dedim. Yarım saat sonra Murat beni aradı. Kızın nereye gideceğini sordu, bilmediğimi söyledim.” dedi.

“ÜLKEMDEKİ ZULÜMDEN KAÇTIM”

Olaydan sonra kayıplara karışan Abdo Şeyh Ahmed’i, Viranşehir’de devlet tarafından yaptırılan 408 dükkanlı Küçük Sanayi Sitesi’nin inşaatında çalışırken tanıdığını anlatan Casım, “Biz Türkçe bilmiyorduk. Abdo, Arapça ve Kürtçe bildiği için tanıştık. Müteahhitler bize ne malzeme lazım olursa Abdo’dan almamızı söyledi. Bu sebeple sık sık görüşüyorduk. Ben zaten ülkemdeki zulümden kaçtım. Kızın terörist olduğunu bilsem terminalde yolcu diye Murat’a göstermezdim.” diye konuştui

Mahkeme, İsa Casım ile diğer 4 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

PATLAYICI HAZIRLAMAK İÇİN KOVA VE ÇİVİ SATIN ALMIŞ

Bursa’da, 27 Nisan’da tarihi Ulu Cami yakınında bir kadın teröristin canlı bomba saldırısıyla ilgili soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, ucuzluk mağazasından satın alınan plastik çöp kovası ve 30 çivi kullanılarak hazırlanan bombanın patlatılması suretiyle saldırının gerçekleştiği belirtildi.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın iddianamesinde, saldırıyla ilgili ilginç detaylar yer aldı.

Olay yerinde parçalanmış halde bulunan kadın cesedinin üzerinden elde edilen SIM kartta yapılan incelemenin ardından şüphelilere ulaşıldığı belirtilen iddianamede, SIM kartın olaydan dört gün önce Bursa’da yaşayan ve saldırıdan sonra tutuklanan Mithat Tunç tarafından alındığının tespit edildiği belirtildi.

Saldırının ardından sürdürülen çalışmalarda, kadın canlı bomba Eser Çali’ye verilmesi için getirilen içinde patlayıcı bulunan çantanın, İstanbul’da yaşayan ve Mithat Tunç’un Ağrı’dan liseden arkadaşı olan Ümmü Gülsün Meşe tarafından Bursa’ya getirildiğinin ve Nilüfer ilçesindeki evde Tunç’a teslim edildiğinin belirlendiği kaydedilen iddianamede, şüphelilerin ifadeleri ve birçok noktadan alınan kamera kayıtlarından olayın aydınlatıldığı ifade edildi.

Eser Çali’nin Mithat Tunç ile olaydan 2 gün önce Ulu Cami civarında keşif yaptıklarının tespit edildiği belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

UCUZLUK MAĞAZASINDAN ALIŞVERİŞ

“Eser Çali’nin saldırıdan bir gün önce saat 10.52 sıralarında Nilüfer’in Görükle Mahallesi’nde bulunan bir markete girdiği, patlayıcının etkisini artırmak amacıyla düdüklü tencere baktığı fakat herhangi bir şey almadan marketten ayrıldığı belirlendi. Çali’nin, saat 11.10’da yine Görükle’de bulunan bir ucuzluk mağazasına girerek plastik çöp kovası ve 30 çivi aldığı, 11.19’da mağazadan ayrıldığı, Mithat Tunç’un evine dönerek, Emine Kızıl’ın, Ümmü Gülsün Meşe vasıtasıyla gönderdiği RDX-PETN ihtiva eden patlayıcı maddelerle marketten aldığı çiviler ve çöp kovasından düzenek oluşturduğu tespit edildi.”

İddianamede, olay günü Görükle’den tek başına taksiye binen Çali’nin 17.22 sıralarında Ulu Cami batı kapısı girişi civarında çantasında bulundurduğu ve kriminal rapora göre patlayıcı maddelerden RDX+PETN ihtiva eden bombayı patlattığı ve olay yerinde öldüğü, olay yerinde yapılan incelemelerde söz konusu çöp kovası parçaları ile çivilerin bir kısmının bulunduğunun belirlendiği belirtildi.

PATLAYICI MADDE HEDİYE PAKETİNDE GETİRİLDİ

Emine Kızıl’ın, kız kardeşi Tuba Kızıl ile birlikte RDX-PETN ihtiva eden patlayıcı maddeyi hediye ambalaj paketlerine sararak bir valize koydukları, Emine Kızıl’ın patlayıcı maddeyi 10 Nisan’da ilk önce Afyonkarahisar’a getirdiği, daha sonra çanta içinde İstanbul’da bulunan Ümmü Gülsün Meşe’ye ulaştırdığının ortaya çıktığına yer verilen iddianamede, ayrıca Eser Çali’nin halen yakalanamayan ve açık kimliği tespit edilemeyen Abdo Ali tarafından Suriye’den Türkiye’ye sokulduğu, Çali’nin yine Suriye uyruklu İsa Casim aracılığıyla Bursa’ya nakledildiği belirtildi.

Saldırıdan sonra yapılan incelemelerde Eser Çali’nin herhangi bir uyuşturucu ya da alkolün etkisinde bulunmadığının belirlendiğine yer verilen iddianame, şunlar kaydedildi:

“Şüpheli Emine Kızıl’ın, İzmir’de oturan kız arkadaşı Zekiye Zarka ile söz konusu eylemi, PKK/KCK silahlı terör örgütünün, ülkemiz metropollerinde canlı bomba tarzı eylemler yapan TAK yapılanmasının talimatları doğrultusunda planladıkları, Emine Kızıl’ın Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kendilerine teslim edilen patlayıcı maddeyi kız kardeşi Tuba Kızıl’ın yardımıyla paketleyip, Afyonkarahisar’a getirdiği belirlendi.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika