Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Kadın

Gebelikte Yapılmaması Gereken 10 Şey

Hamilelik döneminde hareketleri daha dikkatli bir biçimde gerçekleştirmek gerekir. Bazen ufak hareketler bile bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir.

 

1-Kilo Verdiren Spor Hareketleri

Hamilelik döneminde alınan kilolar çok fazla moral bozucu olabilir. Bu durumda kilo vermek için yapılan egzersizler bebeğin sağlığını tehlikeye atar.

2- Sırt Üstü Yatmaktan Kaçının

Sırt üstü yatarak ya da sırt üstü yatma gerektiren hareketleri yaparak bebeğin içinde bulunduğu rahime baskı yapmasına neden olursunuz. Bu durum ayak damarlarına etki ederek hem anne hemde bebeğin zorlanmasına neden olur.

3- Dar Kıyafetlerden Uzak Durun

Hamilelikte sıkıntı yaratacak sizi rahatsız edecek dar kıyafetlerden uzak durun. Sütyen tercihlerinizi balenli olanlar yerine kalın askılı ve pamuklulardan yapmanız daha rahat etmenizi sağlar.

4- Tuz Yemeyi Azaltın

Preeklampsi diye adlandırılan hastalık gebelik dönemin anne bebek zehirlenmelerine kadar yol açabilmektedir. Hastalık nedeni fazla tüketilen tuzdan dolayıdır. Bu yüzden tuz tüketimini daha aza indirmemiz gerek.

5- Fazla Kahve ve Çay İçmeyin

Kafeinden uzak durmanız bebeğiniz için en sağlıklısı olacaktır. İleriki dönemlerde gelişiminde sorun yaşanmasına neden olabilir.

6- Sigarayı Unutun

Sigara normal hayatta verdiği zararları hamile iken bebekte daha ciddi oranda verir. Sigara bebekte gelişim eksikliği ve düşük doğumlara kadar yol açabilir.

7-Katkı Maddeleri Olan Yiyeceklerden Uzak Durun

Sosis salam gibi içerinsin de çok fazla katkı maddesi olan yiyecekler toksik oluşumuna neden olduğundan dolayı bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu tür işlenmiş besinleri hamilelikte daha az tüketmeliyiz.

8-Yüksek Yerlere Uzanmaya Kalkışmayın

Yükseklere uzanmak 4 aydan sonra bebekle anne arasında yer alan kordonun zarar görmesine ve bebeğe zarar vermesine neden olur.

9-Şekeri Aza İndirin

Birçok kadının hamilelik sırasında şeker sorunları çıkabilir. Vitamin kaynağı bulunmayan şekerler hamilelikte bebek için çok fazla tüketildiği zaman zararlı olabilir.

10-Aşırı Sıcaklarda Durmayın

Son olarak gebelikte yapılmaması gereken şeylerden biri de fazla sıcakta durmamaktır. Aşırı sıcakta durmak terlemeye yol açar bu da bebeğe giden kan akımını yavaşlatarak bebeğe zarar verebilir.