Gündem 1 – Son Dakika Gündem Haberleri – Gundem1.com

Türkiye ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

Gündem1 Yazarları

Yakışmadı hocam, yakışmadı..

Her Ramazan ayında yaşamaya alışık olduğumuz bir durumdur. Bir kişi çıkar, haklı veya haksız ortaya aykırı bir laf atar ve bu laf günlerce tartışılır. Bu durum bazen, “delinin biri kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış” türünden olur, bazen de gerçekten üzerinde durulması gereken ciddi bir konu olur.

Ramazan ayı başlayalı kaç gün oldu ama hala böyle biri çıkmadı derken, nihayet çıktı.. Profesör ünvanına sahip bir hocamız, katıldığı bir televizyon programında, “namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” diye bir cümle sarf etti.. Hemen akabinde tepkiler de çığ gibi  büyüdü..

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada “dinimizde namazın yeri, önemi ve değeri herkesçe bilinmektedir. Ancak insanların inanç ve ibadet özgürlükleri hedef alınarak tezyif ve tahkir edilmesi asla kabul edilemez. Kur’an-ı Kerim ayetlerinden ve konuya ilişkin diğer dini metinlerden böyle bir çıkarımda bulunmak İslam’ın hikmet dili ve rahmet mesajıyla bağdaşmaz” denildi. Aynen katıldığım bir açıklama….

Hocamızın yaptığı açıklama, “hoşgörü dini” olarak nitelediğimiz İslam’ı töhmet altında bırakacak bir açıklamadır. “Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” yerine, “namazı hayvanlar kılmaz, namazı insanlar kılar” deseydi yine aynı kapıya çıkmaz mıydı ? Hayvanların secde etmediğini söylüyor üstelik.  Belki bizim anladığımız manada secde etmiyorlar ancak, sadece hayvanlar da değil, kainattaki tüm varlıklar kendi hal dillerince Rablerine secde etmekteler.

Topluma nasihat verirken, Peygamberimizin uyguladığı ve hepsi başarıya ulaşmış yüzlerce örnek varken, yanlış anlamalara sebebiyet verecek talihsiz açıklamalar yapmak hiç yakışık almamıştır. Hele de bu açıklamaların sahibi değerli bir akademisyen ise…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasında da vurgulandığı gibi, namazın dinimizdeki yeri ve önemi ortadadır. Hocamızın niyetinin, bu derece önemli bir ibadete, özellikle Ramazan ayında  dikkat çekmek olduğu açıkça anlaşılıyor. Ancak bunu yaparken kullanılacak kelimelere ve üsluba çok dikkat edilmesi gerekir. Camilerde gençlerden ziyade yaşlıların çoğunlukta olduğunu gördükten sonra, insanları namaza teşvik etmenin ne derece gerekli olduğu da açıkça anlaşılıyor.

Ben hocamızın iyi niyetinden zerrece şüphe etmiyorum.. Belki de kastı aşan bir cümle kullandı. Ama, toplumun her kesimine hitap eden bir programda, akademik ünvan sahibi birinin, kurduğu cümlelerde çok daha dikkatli olması gerektiğini söylemeden de geçemeyeceğim.