Dolar : Alış : 8.0285 / Satış : 8.0429
Euro : Alış : 9.4924 / Satış : 9.5095
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2402 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kalbi Delik Ağabeyden Kardeşine Yaşam Hediyesi

29 Ağustos 2016 - 907 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Kalbi Delik Ağabeyden Kardeşine Yaşam Hediyesi
Kalbi Delik Ağabeyden Kardeşine Yaşam Hediyesi

Aydınlı Yılmaz ailesinin ‘kalbi delik’ dünyaya gelen ilk oğulları Bekir, talasemi hastası kardeşi Burak’a kemik iliği vererek yaşama tutunmasını sağladı.
Kalbi delik dünyaya gelen Bekir Yılmaz, kardeşi talasemi hastası Burak’a kemik iliği vererek hayata tutunmasını sağladı.

SEVİNÇLERİ YARIM KALDI

Aydın’ın Çine ilçesinde 6 yıl önce evlenen Beyhan ve Sevcan Yılmaz’ın 2011’de ilk çocukları Bekir dünyaya geldi. Demirci ustası olarak çalışan Beyhan Yılmaz’ın işi nedeniyle Muğla’nın Akyaka Köyü’ne taşınan çiftin sevinci, Bekir bebeğin kalbinde “delik” olduğu belirlenince yarım kaldı.

İKİNCİ ÜZÜCÜ HABER GELDİ

Bekir’in hastanelerdeki tedavilerle süren ailenin ikinci çocukları Burak’ın 2,5 yıl önce dünyaya geldi. Sürekli ağlayan Burak’ı önce Yatağan’daki sonra da Muğla’daki hastanelere götüren Yılmaz ailesi, ikinci çocuklarının da doğuştan talasemi major adı verilen ve ölümcül olabilecek kan hastalığı olduğunu öğrendi.

UYGUN İLİK BEKLEDİLER

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne nakledilen Burak Yılmaz, alyuvarların ilik içinde ölmesine neden olan ve dolayısıyla kalp yetmezliği gelişmesine ve kan nakli yapılmazsa birkaç yıl içinde ölüme sürükleyen bu hastalıkla mücadele edebilmek için uygun ilik beklemeye başladı.

AĞABEYDEN KARDEŞE NAKİL

Sevcan ve Beyhan Yılmaz’ın uygunluk testlerini gerçekleştirildiyse de en uygun iliğin kalbi delik ağabey Bekir’de bulunduğu saptandı.

Bekir’in sağlık durumunun iyiye gitmesi ve kemik iliği transplantasyonunda sakınca bulunmaması üzerine 4 Temmuz’da yapılan operasyonla ağabeyden kardeşe nakil gerçekleştirildi.

TABURCU EDİLDİ

Nakilden sonra yapılan testlerde Burak’a ağabeyinden nakledilen kemik iliğinin tuttuğu tespit edildi ve 2,5 yaşındaki çocuk ağustos ayının 3. haftasında taburcu edildi.

“MUTLU OLSUNLAR YETER”

Hastaneden taburcu edildikten sonra Ege Üniversitesindeki Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Hastanesi Kurma ve Geliştirme Vakfının (KİTVAK) Konuk Evi’nde oğluyla kalan Sevcan Yılmaz, yaptığı açıklamada, hasta iki çocuğunun da iyileşme aşamasında olmasından çok mutlu olduğunu söyledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika