Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2519 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İki Çift Kol Nakilli İlk Kez Buluştu

19 Ağustos 2016 - 2.754 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » İki Çift Kol Nakilli İlk Kez Buluştu
İki Çift Kol Nakilli İlk Kez Buluştu

Türkiye’nin ilk çift kol nakillisi Cihan Topal ile son çift kol nakillisi Mustafa Sağır ilk defa bir araya geldi. İlk kol nakili olan Topal tecrübelerini Sağır ile paylaştı.

Türkiye’nin ilk çift kol nakillisi Cihan Topal ile son çift kol nakillisi Mustafa Sağır ilk defa bir araya geldi.

Muğla’da motosikleti ile geçirdiği kazadan sonra beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Fatih Demirel’in kolları 26 Eylül 2010’da Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde yapılan operasyonla 35 yaşındaki Cihan Topal’a nakledildi. Bu operasyon, Türkiye’nin ilk çift kol nakli olarak tıp tarihine geçti. Motosiklet kazasında yaşamını yitiren 23 yaşındaki Emin Konar’ın kolları da, geçen 2 Şubat’ta yine AÜ Hastanesi’nde 31 yaşındaki Mustafa Sağır’a nakledildi.

İLK KEZ BİR ARAYA GELDİLER

Türkiye’nin ilk çift kol nakillisi Cihan Topal, Türkiye’nin 4’üncü çift kol nakillisi Mustafa Sağır, ilk kez biraraya geldi. Hastanede yapılan görüşmede Topal, tecrübelerini Sağır’la paylaştı.

Yaşadığı Aydın’dan Antalya’ya gelip Sağır’ı ziyaret eden Topal, “Tecrübelerimi paylaştım. Kollarının durumunu görünce çok sevindim. Uzun bir tedavi süreci yaşayacak, şu anda da fizik tedavi süreci devam ediyor. Fizik tedavisi onun her geçen gün daha da iyileşmesini sağlayacak. Bir yılın sonunda da kullanmaya başlayacak. Şu an 6 ayı geçti. Artık o eller kendi elleri oldu” dedi.

TECRÜBESİNİ PAYLAŞTI

Çift kol nakli olduğunda danışabileceği, fikir alabileceği kimsenin olmadığını anlatan Topal, nakil öncesinde ve sonrasında Mustafa Sağır’la sık sık telefonla görüştüğünü, neler yapması gerektiğini anlattığını söyledi. Tedavi sürecinde önemli olanın doktor ve fizyoterapistlerin uyarılarını dikkate alıp aynen uygulamak olduğuna değinen Cihan Topal, organ bağışının da önemine işaret etti.

UZUN KOLLU EŞOFMAN

Türkiye’de yaklaşık 300 hastanın kol ve bacak nakli için beklediğinen değinen Topal, şöyle dedi:

“Bugün ben çocuğumun elinden tutabiliyorsam, Mustafa uzun kollu eşofmanını giyebiliyorsa, tüm bunları organ bağışı sayesinde yaşıyoruz. Bu sayede ihtiyaçlarımı kendim karşılayabiliyorum. Mustafa da kısa süre sonra ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelecek. Herkesi organ bağışına davet ediyoruz. Bizler mutlu olduk, organ bekleyen diğer hastaların da mutlu olmalarını istiyoruz.”

TELEFONLA KONUŞMUŞTU

Topal’a teşekkür eden Sağır, “6 yıl önce çift kol nakli olan Cihan Topal ile nakilden önce de telefonla konuşarak görüş alışverişinde bulunuyorduk. Nakilden sonra da ilk telefon görüşmesinde, yaşadığı tecrübelerini benimle paylaşmıştı. Bugün de ilk kez biraraya geldik. Bana hep destek oldu. Ben de kolllarımı bir yıl sonra Cihan Topal gibi kullanabileceğim” diye konuştu.

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibine teşekkür eden Mustafa Sağır, “Tüm bu yaşadığımız güzellikler Ömer hocamız sayesindedir. Organ bağışına vesile olanlara da teşekkür ediyorum” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika