Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2467 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dikkat! Hastalık hastası olabilirsiniz

11 Ekim 2016 - 963 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Dikkat! Hastalık hastası olabilirsiniz
Dikkat! Hastalık hastası olabilirsiniz

Nişantaşı Psikiyatri Merkezinden Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, hastalık hastası olma durumuna dikkat edilmesi konusunda uyardı. Yrd. Doç. Üney, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Her duyduğum hastalık; sanki bende de var gibi hissediyorum, doktor doktor dolaşmaktan ve internetten araştırma yapmaktan yoruldum. Ama hepsi psikolojik diyor. Ben uydurmuyorum ya? Kesin bir şey var ama, kimse anlamıyor” Çoğunlukla, böyle başlanır konuşmaya. Hastalık hastalığı (Hipokondriyazis) olanlar, bu şekilde şikâyetini dile getirir. Halk arasında evhamlılık ya da pirpiriklilik olarak değerlendirilir” diye konuştu.

Amerika’da yapılan araştırmada; sağlık kuruluşlarına başvuran yaklaşık 20 kişiden birinde bu hastalığın mevcut olduğunu dile getiren Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, “Genelde sorun 20-30 yaşlarında başlar. En büyük sorun; bitmek bilmez bedensel şikâyetlerdir. Kişi bu yüzden sürekli doktorlara gider. Sağlık harcamaları, diğer harcamalarından daha çoktur. Sürekli araştırır. İnternet siteleri, forum sitelerini, gazete sağlık köşelerini takip eder. Hasta ziyareti yapamaz. Etrafında birisi ona “pek iyi gözükmüyorsun, bir şey mi oldu?” sorusunu sorarsa, endişeleri çok üst düzeye çıkar. Hastalıkla birlikte, depresyon ve endişe bozukluğu sıkça görülür. Stresli dönemlerde, şikâyetleri daha fazla artar. Kişinin yakınlarından birisinin ölmesi veya hastaneye yatması, hastanın şikâyetlerini artırır” diye konuştu.

Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, bu durumlarda mutlaka psikiyatrik tedavi gerektiğini ifade ederek, hastalık hastalığının 10 belirtisini şöyle sıraladı:

1. Her zaman hissedilebilecek baş ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrısı, adet dönemi sancısı, şişkinlik, cinsel isteksizlik, kabızlık, öksürük gibi belirtileri; önemli bir hastalığın belirtisi olarak yorumlar.
2. Bu kişiler, yapılan muayenelerde ve tahlil sonuçlarında herhangi bir sorun bulunmazsa bile rahatlamazlar.
3. Hastalığın olmadığı konusunda ikna edilmeleri oldukça güçtür.
4. Çevresinde herhangi birinin hastalık yakınması varsa, onun belirtilerini vücudunda aramaya başlar.
5. Sık doktora gitmek, sık hastaneye başvurmak yaşam biçimi haline dönüşmüştür.
6. Doktor muayenelerinde bu belirtileri açıklayacak, herhangi bir bedensel hastalığa rastlanmaz.
7. Herhangi bir hastalık bulunmaması; hasta tarafından, doktorun bilgisizliği veya onu yeterince ciddiye almadığı şeklinde yorumlanır.
8. Başka psikiyatrik sorunlar (depresyon gibi) yoksa, psikiyatriste başvurmazlar.
9. Kişiyi, psikiyatriste gitme konusunda ikna etmek zordur.
10. Hastalıkla uğraşmaktan; işini, yakın ilişkilerini ihmal eder.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika