Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul13°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2467 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ?

21 Eylül 2017 - 2.102 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bir kişi genellikle dikkat ve odaklanma sorunu yaşar. Aynı zamanda düşünmeden hareket eğiliminde olur ve bazı görevlerine konsantre olamaz. Bu hastalık erken çocukluk çağında başlar ve yetişkinlikte de devam edebilir. Okul çağı öncesi çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin tanısı konulup tedavi edilmezse, çocuk okula başladığında ve ev hayatında önemli sorunlar ile karşılaşabilir.

hiperaktivite bozukluğu nedir

Uzmanlar, DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) hastalığının çocukluk döneminde başladığını vurgulamaktalar ve çocuklukta en sık görülen davranış bozukluklarından biri olduğunu belirtmekteler. Ancak her yaştan insanlar bu hastalıktan muzdarip olabilirler. Psikiyatristlere göre, yetişkinlerde de DEHB hastalığına bağlı gelişimsel bozukluklar ortaya çıkabilmektedir.

DEHB olan bir birey, herhangi bir şeye odaklanmakta zorluk çeker. Davranışları ve söylediklerini de kontrol etmesi güçtür. Fiziksel aktivitesi daha fazladır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilerde genelde fevri davranışlar ve huzursuz hareketler görülür.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika