Dolar : Alış : 7.9379 / Satış : 7.9522
Euro : Alış : 9.3941 / Satış : 9.4111
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2402 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çocuk ve ergenlerde DEHB

12 Ekim 2017 - 1.720 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Çocuk ve ergenlerde DEHB
Çocuk ve ergenlerde DEHB

Dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluk kişinin iş hayatındaki başarısını, ailesi ile ilişkilerini, sosyal statüsünü ve özsaygısını yitirmesinde büyük etkilere sebep olan, çok sık görülen bir psikiyatrik bozukluktur. Ergenlerde ve çocuklarda görülme sıklığı %5 ile 10 arasında iken, yetişkinlerde %4 sıklığındadır.
Çocuklarda dikkat bozukluğu ve hiperaktivite
Çocuklarda dikkat bozukluğu ve hiperaktivite:
Temel belirtileri, normale göre daha hareketli olunması, dikkat bozukluğu ve dürtüselliktir. Bu rahatsızlıkta tüm belirtiler birada görülebilir veya sadece dikkatsizliğin üst seviyelerde ve hiperaktif olma ile dürtüselliğin ön planda olduğu alt kategoriler şeklinde kendisini dışa vurabilir. Bir bireyde bu hastalığın varlığından söz edebilmek için 7 yaşından önce başlamış olması, sosyal hayatı olumsuz düzeyde etkiliyor olması gerekmektedir.

Tedavi yöntemleri:

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavi yöntemleri içerinde en uygun yöntem ilaç yöntemi gibi görünmektedir. Bununla beraber sosyal çevresinde, okulda, işyerinde, aile içinde var olan sorunların çözümünü ebeveynler ve uzman kişilerin ortak çalışması ile beraber yürütülecek ilaç ile tedavi desteklenebilir.

İlaç tedavisine mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından başlatılması dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri içerinde daha önce sonuç alınmış şekillerde devam edilmelidir. Buna yüz yüze de görüşmeler dahil olmak üzere çocuğun sosyal hayatının düzenlenmesi, dikkat eğitimi, kendini programlamayı öğretme, zaman yönetimi, sosyal becerilerinin geliştirilmesine destek olacak eğitimler, öğrenme güçlüğüne ve eşlik ediyorsa depresyonuna yönelik çalışmalar yapılır. terapiye başlanır. Okuluyla iletişime geçilir ve öğretmenlerinden, ön sıralara oturtulması, disiplininin ve yönlendirilmesinin sağlanması istenebilir.

Ebeveyn eğitimi:
Ebeveynlerinde bu konuda en üst seviyede eğitime ihtiyacı vardır. Yanlış kurulan bir cümle, söylenen bir söz veya tedavisine zarar verecek davranışlar sergilenmesi bütün emeği bir anda silebilir. İlaç tedavisi ve eşlik edecek tedaviler 1-2 yıl ve hatta ergenliğinin sonuna kadar devam ettirilmesi gerekebilir. Çocuğun bu hastalıkta tahammül edilmesi çok zordur, bu yüzden anne-babaya Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavi yöntemleri detaylı bir şekilde anlatılması, anne babanın bu yöntemleri uygulamaya istekli olması, hastalığın çocuklarında varlığını kabul etmeleri çok zor olmasına rağmen zorunludur.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika