Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2517 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bilim İnsanları Yaşlanmayı Tersine Çevirmenin Yolunu Buldu

19 Aralık 2016 - 703 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Bilim İnsanları Yaşlanmayı Tersine Çevirmenin Yolunu Buldu
Bilim İnsanları Yaşlanmayı Tersine Çevirmenin Yolunu Buldu

Yeni bulunan yöntem ile kendini yenileyen hücreler, insanların gençleşmesini sağlayabilir.

Amerika, Kaliforniya’da bulunan Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yapmakta olan araştırmacılar, yetişkin hücreleri embriyonik kök hücrelere dönüştüren genetik kurgulama yöntemi ile hücrelerin yapısını yeniden kurgulamayı başardılar.

YAŞAM SÜRELERİ %30 ARTTI

Erken yaşlanma hastalığı taşıan fareler üzerinde yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar elde eden araştırmacılar, söz konusu yöntem sayesinde hem farelerdeki yaşlanma etkisinin ortadan kalktığını, hem de yaşam sürelerinin %30 civarında arttığını gözlemlemişler.

Embriyonik kök hücrelerine dönüşen yetişkin hücreler, insan hücrelerinde de işe yararsa hücrelerin gençleşmesi sağlanabilir.

Tabi bu yöntemin bazı yan etkileri de mevcut. Daha önceden bu yöntemin organizmada kanser oluşumuna yol açtığı ya da organları fazla gençleştirerek çalışma işlevlerini bozduğu gözlemlenmişti. Bu durum da yöntemin canlılar üzerinde uygulanabilirliğinin sorgulanmasına neden olmuştu. Fakat yeni yapılan uygulamalarda elde edilen olumlu sonuçlar, yöntemin daha fazla geliştirilmesinin de önünü açacak gibi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika