Dolar : Alış : 7.5546 / Satış : 7.5682
Euro : Alış : 8.8050 / Satış : 8.8209
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2375 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bilim İnsanları: Yaşlanmayı Durduracak Bir Keşifte Bulunduk

17 Ekim 2016 - 623 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık » Bilim İnsanları: Yaşlanmayı Durduracak Bir Keşifte Bulunduk
Bilim İnsanları: Yaşlanmayı Durduracak Bir Keşifte Bulunduk

Nottingham Üniversitesi araştırmacıları, hücrelerde yaşlanmaya sebep olan proteini bulduklarını belirterek yaşlanma sürecini yavaşlatabileceklerini hatta durdurabileceklerini açıkladı.
Yaşlanmak, genelde açık bir dille ifade edilmese de insanlığın ortak korkularından bir tanesidir. Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucu bu korkuyu tarihe karıştırabilirler. Nottingham Üniversitesi araştırmacıları, hücrelerde yaşlanmaya sebep olduğunu düşündükleri bir protein keşfettiler. Karbonik anhidraz adı verilen bu proteinin keşfedilmesi, insanlardaki yaşlanma etkisinin azaltılmasını sağlayabilir.

ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENECEK

Yapılan testlerde, yaşlı farelerin beyin ve kas hücrelerinde yüksek oranda karbonik anhidraz proteinin bulunduğu belirtildi. Genç farelere oranla yaşlı farelerde proteinin daha fazla bulunması, çalışmanın teorik anlamda doğru yolda ilerlediğini gösteriyor. Bilim insanları, şimdi yaşlılığa sebep olan bu proteinin seviyesini azaltmanın yolunu bulmaya çalışıyorlar.

Araştırmacı ekipte bulunan Dr. Lisa Chakrabarti ve doktora öğrencisi Amelia Pollard, buluşun yaşlanmayı ve bazı etkilerini yavaşlatmak için önemli bir rol üstlenebileceğini söylüyorlar. Yaptıkları çalışmanın çok basit olduğunu belirten araştırmacılar, bu deneyin şimdiye kadar yapılmamış olmasını ise çok ilginç bulmuşlar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika