HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2555 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kuzey Kore’nin Uzun Menzilli Nükleer Silahına Trump Yorumu: Olmayacak

03 Ocak 2017 - 2.135 kez okunmuş
Ana Sayfa » Politika»Kuzey Kore’nin Uzun Menzilli Nükleer Silahına Trump Yorumu: Olmayacak
Kuzey Kore’nin Uzun Menzilli Nükleer Silahına Trump Yorumu: Olmayacak

20 Ocak'ta göreve başlayacak olan ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin ABD'ye kadar ulaşabilecek uzun menzilli nükleer füze yapımına yakın olduğu iddialarına 'öyle bir şey olmayacak' dedi.

Trump'ın kısa Twitter mesajında tam olarak Kuzey Kore'nin iddialarını mı yalanladığı, yoksa Pyongyang'ın nükleer programını engellemek için adım atacağını mı ima ettiği anlaşılmadı. Bu yorum, uzmanlar için inceleme konusu oldu.

ÇİN'İ DE ELEŞTİRDİ

Kuzey Kore konusunda Çin'e de değinen Trump, "Çin tek taraflı bir ticaret sayesinde ABD'den devasa boyutlarda para ve servet alıyor. Ama Kore konusunda yardım etmiyor. Çok güzel!" dedi.

KİM: UZUN MENZİLLİ FÜZELERİ DENEMEYE YAKINIZ

Pazar günü Kuzey Kore devlet televizyonundan yayınlanan bir konuşmada Kuzey Korelideri Kim, nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip uzun menzilli füzeleri denemeye yakın olduklarını söylemişti. Kuzey Kore'yi 'Doğu'nun önemli bir askeri gücü' olarak tanımlayan Kim, "Artık ülkemize en güçlü düşman bile dokunamaz" demişti.

Kuzey Kore 2016 yılı içinde iki nükleer silah testi gerçekleştirdi ve ülkenin nükleer programında ciddi ilerleme kaydedilmiş olabileceği yönünde yorumlar yapıldı. Ancak ülke şu ana kadar nükleer başlık taşıyabilecek kapasitede uzun menzilli bir füze testi gerçekleştirmiş değil.

UZMANLAR: 5 YIL İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞEBİLİR

Nükleer silah uzmanları, Kuzey Kore'nin beş yıl içerisinde bu kapasiteye ulaşabileceği konusunda uyarıyor. Birleşmiş Milletler'de kabul edilen metinlerde, Kuzey Kore'ye nükleer programını sonlandırma çağrıları yapılıyor.

TRUMP'IN YORUMU GECİKMEDİ

20 Ocak'ta başkanlık koltuğuna oturacak Donald Trump ise Twitter'dan iddiaları yorumladı. Trump, şu ifadelere yer verdi:

"Kuzey Kore, ABD'ye ulaşabilecek düzeyde bir nükleer silahın son aşamalara geldiğini duyurmuş. Öyle bir şey olmayacak!"

'YORUMDAN BİRÇOK ANLAM ÇIKABİLİYOR'

BBC Seul muhabiri Steve Evans, "Trump'ın Twitter mesajında 'ama' ya da 'eğer' yok. Sadece "Öyle bir şey olmayacak" diyor. Trump, Kuzey Kore'nin nükleer program konusunda başarısız olacağına ya da ülkedeki iktidarın çökeceğine inanıyor olabilir. Kuzey Kore liderini nükleer programı bırakma konusunda ikna edebileceğini düşünüyor olma ihtimali de var. Seçimden önce beraber bir hamburger yiyip bu konuları konuşabileceklerini söylemişti. Ya da aklında askeri bir hamle var. Eğer öyleyse pek çok uzmana göre seçenekler sınırlı." diye konuyu yorumladı.

'NÜKLEER PROGRAMI ÇÖKERTMENİN GARANTİSİ YOK'

BBC'ye konuşan bir uzman, sığınak delici bombaların veya özel kuvvetler tarafından gerçekleştirilecek bir operasyonun nükleer programı çökertme garantisinin olmadığını söylüyor. En olası seçenek, Kuzey Kore bilgisayar sisteminin gönderilecek virüsler aracılığıyla çökertilmesi olarak görülüyor. Ya da program için hayati öneme sahip kilit bilim adamlarının suikastla öldürülmesi.

Eylül ayında BBC'ye konuşan Stanford Üniversitesi profesörü Siegfried Hecker, Kuzey Kore'nin uzun menzilli nükleer füzeleri operasyonel hale getirebilmesinin en az 5 ila 10 yıl alacağını öngörmüştü.

Uzun menzilli nükleer füze çalışmalarının son evresine girdiğini söyleyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un açıklamalarına, bir yorum da ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'tan geldi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika