Dolar : Alış : 8.0285 / Satış : 8.0429
Euro : Alış : 9.4924 / Satış : 9.5095
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2402 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Zehir İçerek İntihar Eden Hırvat General, Ölmeseydi Serbest Kalacaktı

01 Aralık 2017 - 1.280 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel » Zehir İçerek İntihar Eden Hırvat General, Ölmeseydi Serbest Kalacaktı
Zehir İçerek İntihar Eden Hırvat General, Ölmeseydi Serbest Kalacaktı

Uluslararası Mahkemede 20 yıl hapis cezası aldığını öğrenince zehir içerek intihar eden eski Hırvat General Praljak, ölmeseydi cezanın 3’te 1’ini yattığı gerekçesi ile serbest kalacak.

Bosna içsavaşı sırasında savaş suçu işlemek, Osmanlı’dan kalma tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılması emrini vermekle suçlanan Bosnalı Hırvat Slobodan Praljak (72), önceki gün hakkındaki 20 yıllık hapis cezasının temyiz mahkemesi tarafından da onaylandığını duyunca küçük bir şişedeki sıvıyı içerek intihar etmişti.
ŞİŞEDEKİ ZEHİR

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yaşanan bu olay dünya gündeminde geniş yer alırken Hollandalı yetkililerin başlattığı soruşturmanın ilk bulgularına göre küçük şişede bulunan maddenin ölümcül etkili bir kimyasal olduğu kesinleşti. Praljak’ın kısa sürede fenalaşıp öldüğü bildirilirken yakında yapılacak otopsiyle hükümlünün ölüm sebebi aydınlanmış olacak.
ÖLMESEYDİ ÇIKIYORMUŞ

Yetkililer, devam eden soruşturmada birçok sorunun yanıtını bulmaya çalışıyorlar. Sorulardan biri 13 yıldır hapiste olan Praljak’ın nasıl olup da böylesine ölümcül bir zehre ulaşmış olduğu. Başka bir soru ise 20 yıllık hapis cezası onaylanan Praljak’ın niye intihar ettiği. Çünkü bu hükme göre yakında hapisten çıkabilirdi. Demir parmaklıklar ardında geçen yılları hapis cezasından düşülecek, infaz yasasına göre cezanın üçte birini tamamlayınca serbest kalacaktı.

BAZI HIRVATLARIN SUÇ İŞLEDİĞİNİ KABUL ETMELİYİZ

Hırvatistan Devlet Başkanı Kitaroviç, Lahey’deki mahkemenin Bosnalı Hırvatlara yönelik suçları aynı şekilde ele almadığını öne sürerek ‘mahkeme adaleti getirme görevinde başarısızlığa uğradı’ dedi. Praljak’ın ölümünün Hırvatları derinden etkilediğini belirten Başkan, “Hırvatlar olarak Bosna’da bazı soydaşlarımızın suç işlediğini ve sorumlu tutulmaları gerektiği kabul etmeliyiz” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika