Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul13°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Trump’ın Kudüs Tehdidine Türkiye’den Tokat Gibi Yanıt: Adalet Şantajla Ele Geçirilemez

21 Aralık 2017 - 573 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel » Trump’ın Kudüs Tehdidine Türkiye’den Tokat Gibi Yanıt: Adalet Şantajla Ele Geçirilemez
Trump’ın Kudüs Tehdidine Türkiye’den Tokat Gibi Yanıt: Adalet Şantajla Ele Geçirilemez

BM’deki Kudüs oylaması öncesi Trump’ın “Lehte oy veren ülkelere yardımı keserim” tehdidine sert çıkan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Adalet şantajla ele geçirilecek bir kavram değildir.” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, aldığı kararlarla İsrail’in hukuksuzluğuna ortak olan ABD’nin, şimdi de yaptığı açıklamalarla Genel Kurul öncesi Birleşmiş Milletler (BM) üyelerini tehdit ettiğini belirtti ve sert çıktı: Adalet tehditle, şantajla ele geçirilecek, ortadan kaldırılabilecek bir kavram değildir.

“ABD, BM ÜYELERİNİ TEHDİT EDİYOR”

Ünal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’ye yönelik eleştirilerde bulundu.

Mahir Ünal, “Aldığı kararlarla İsrail’in hukuksuzluğuna ortak olan ABD, şimdi de yaptığı açıklamalarla Genel Kurul öncesi BM üyelerini tehdit etmektedir.” ifadesini kullandı.

“ADALET ŞANTAJLA ELE GEÇİRİLEMEZ”

Güçlü olmanın haklı olmak için yeterli olmadığına dikkati çeken Ünal, “Adalet tehditle, şantajla ele geçirilecek, ortadan kaldırılabilecek bir kavram değildir. Tüm BM üyelerini Genel Kurul’daki oylamada haktan ve hukuktan yana oy kullanmaya davet ediyor, adaletin tecellisi için diplomasinin tüm meşru kaynaklarıyla etkin bir şekilde faaliyet yürüteceğimizi ifade ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

BOZDAĞ: TAM EGEMEN VE BAĞIMSIZ HİÇBİR ÜLKE TEHDİDE BOYUN EĞMEZ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “ABD Başkanı Trump’ın, Kudüs konusunda ABD aleyhine oy veren ülkeleri tehdidi, kabul edilebilir bir durum değildir. Türk milleti ve Türkiye, tehdit veya baskılarla karar değiştirmez” dedi.

ABD’nin, zorla ve tehditle egemen ülkelerin tamamını istediği gibi yönlendiremeyeceğini öğrenmesi gerektiğine vurgu yapan Bozdağ, tam egemen ve bağımsız hiç bir ülkenin, ABD Başkanının tehdidine ve baskısına boyun eğmeyeceğini kaydetti.

Bozdağ, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, ilkeli ve haklı duruşunu koruyacak, Filistin davasına ve Kudüs’ün statüsüne yarın vereceği oyla bir kez daha sahip çıkacaktır. Yarın BM Genel Kurul üyesi ülkeler, verecekleri oylarla; eşit tam egemen ve bağımsız bir devlet olduklarını, tehdit ve baskılara boyun eğmeyeceklerini, haklının güçlü olduğunu, güçlünün haklı olmadığını ve Kudüs’ün statüsüne sahip çıktıklarını, dünyaya ilan edeceklerdir.”

Türkiye’nin, Kudüs’ün tarihi statüsü ile uluslararası hukuk ve BM kararlarıyla belirlenmiş statüsüne sahip çıkmaya devam edeceği mesajını veren Bozdağ, “Türk milleti ve Türkiye, tehdit veya baskılarla karar değiştirmez” dedi.

TRUMP TEHDİT ETMİŞTİ: FİNANSAL DESTEĞİ KESERİM

Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanımasına karşı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na getirilecek tasarıyla ilgili ABD Başkanı Donald Trump’tan açık tehdit geldi.

Reuters’ın haberine göre Trump, “Bizden milyarlarca dolar almalarına rağmen, bize karşı oy kullanıyorlar. Bu oyları seyrediyoruz. Bırakın kullansınlar. Umurumuzda değil!” diyerek lehte oy veren ülkeleri finansal yardımı kesmekle tehdit etti.

ABD’Lİ TEMSİLCİ DE E-POSTA YOLUYLA TEHDİT ETMİŞTİ

Trump’tan önce de ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, perşembe günü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yapılacak Kudüs oylaması öncesi diğer diplomatlara e-posta göndererek karara karşı oy kullanmamaları konusunda üstü kapalı tehdit etmişti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika