Dolar : Alış : 7.4485 / Satış : 7.4619
Euro : Alış : 9.0235 / Satış : 9.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul3°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2463 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rusya BMGK’dan Diplomat Krizine Yol Açan Skripal Vakası İçin Toplantı Talep Etti

05 Nisan 2018 - 554 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel » Rusya BMGK’dan Diplomat Krizine Yol Açan Skripal Vakası İçin Toplantı Talep Etti
Rusya BMGK’dan Diplomat Krizine Yol Açan Skripal Vakası İçin Toplantı Talep Etti

Rusya, eski Rus ajanı Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesi olayındaki suçlamaları görüşmek üzere BMGK’dan toplantı talep etti.

Rusya, İngiltere’nin Salisbury kentindeki eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesi olayındaki suçlamalarını görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK) toplantı talep etti.

RUSYA TOPLANTI TALEP ETTİ

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Suriye’nin kuzeyindeki Han Şeyhun kasabasında düzenlenen ve en az 100 kişinin ölümüne yol açan kimyasal silah saldırısının 1. yılında BMGK’de yapılan oturumda konuştu. İngiltere Başbakanı Theresa May’in 13 Mart’ta BM Güvenlik Konseyine Salisbury kentindeki zehirlenme olayına ilişkin bir mektup gönderdiğini söyleyen Nebenzia, BMGK’den ülkesine yönelik suçlamaları görüşmek üzere yarın yerel saatle 15.00’da (TSİ 22.00) toplanmasını talep etti.

Rusya BMGK’dan Diplomat Krizine Yol Açan Skripal Vakası İçin Toplantı Talep Etti
ÇİFTE AJAN KRİZİNDE İNGİLTERE RUSYAYI SUÇLAMIŞTI

İki ülke arasındaki kriz çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın 4 Mart’ta Salisbury kentinde zehirlenmesinin ardından İngiltere’nin Rusya’yı suçlamasıyla başlamıştı. İngiltere 23 Rus diplomatı, Rusya da İngiltere’ye cevap olarak 23 İngiliz diplomatı sınır dışı etmişti.

Rusya BMGK’dan Diplomat Krizine Yol Açan Skripal Vakası İçin Toplantı Talep Etti
RUS DİPLOMAT KRİZİNE NEDEN OLDU

İngiltere’nin girişimleri sonucunda bazı Batı ülkeleri Rus diplomatları sınır dışı etme kararı almıştı. Rusya da mütekabiliyet ölçüleri içinde bu ülkelerin diplomatlarıyla ilgili sınır dışı kararları vermişti. Nebenzia, Suriye’deki kimyasal silah saldırılarına ilişkin yaptığı değerlendirmede ise rejimin kimyasal silah kullandığını reddederek, BMGK’nin “hayali değil gerçek” tehlike karşısında birleşmesi çağrılarını desteklediklerini söyledi.

“SURİYE REJİMİNİN KİMYASAL SİLAH KULLANMASI DÜNYAYI TEHLİKELİ YAPIYOR”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise BM’nin kimyasal silah kullanan Suriye rejimini sorumlu tutmakta başarısız olmasının dünyayı “daha tehlikeli” bir yer haline getirdiğine dikkati çekti. Birkaç yıl önceki kimyasal silah saldırısının konseyi birleştirememesi ve harekete geçirememesinin üzücü bir gerçek olduğunu belirten Haley, “Şimdi, hemen hemen her hafta kimyasal silah kullanan bir rejim var.” dedi. Haley, “Hiç kimse kimyasal silahların kullanıldığı bir dünyada yaşamak istemez, kimse renksiz bir gazın ciğerlerimize sızıp bizi soluksuz bırakacağı korkusuyla yaşamak istemez. Şimdi harekete geçmezsek ve bu gidişatı değiştirmezsek hızla böyle bir dünyaya doğru sürükleneceğiz.” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika