Dolar : Alış : 7.7796 / Satış : 7.7936
Euro : Alış : 9.4625 / Satış : 9.4796
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul17°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2429 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

10 Yıl Sigortalı Çalışanlar, Yeni İş Yerlerinden İstifa Edip Tazminat Alabilir

22 Eylül 2017 - 1.196 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel » 10 Yıl Sigortalı Çalışanlar, Yeni İş Yerlerinden İstifa Edip Tazminat Alabilir
10 Yıl Sigortalı Çalışanlar, Yeni İş Yerlerinden İstifa Edip Tazminat Alabilir

15 yıl sigorta süresi ve 10 yıl çalışma süresini tamamlayanlar, isterse yeni iş yerlerinden de istifa edip ikinci bir tazminat alabiliyor. Tek şart bir yıllık çalışmayı tamamlamak.

Çalışma hayatıyla ilgili yasalarımızda kıdem tazminatı almanın yolları düzenlenmiş durumda. İstifa eden kıdem tazminatı alamıyor. Bunun emeklilik, askerlik ve kadınlar için evlilik gibi bazı istisnaları bulunuyor. Bir istisna da 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olup 15 yıl sigortalılık süresi ile 3 bin 600 gün (10 yıl) prim ödemesini tamamlayanlar için var. Bu çalışanlar SGK’dan 15 yıl ve 3 bin 600 günü doldurduklarına dair yazı aldıklarında iş yerlerine müracaat ederek tazminatlarını alıp ayrılabiliyorlar. Sabah’tan Faruk Erdem’in yazısına göre tabi o iş yerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak gerekiyor.
İKİNCİ BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞILABİLİR

Bu noktada, “Tazminatı aldıktan sonra tekrar çalışabilir miyim?, ikinci iş yerimden de aynı yazı ile yeniden tazminatımı alıp ayrılabilir miyim?” soruları akla geliyor.
Bu soruları, sırayla yargı kararları ışığında cevaplamaya çalışalım. 15 yıl ve 3 bin 600 yazısı ile işten ayrılan bir çalışan aslında, “Ben çalışmayı bırakıp emeklilik için bekleyeceğim” beyanında bulunmuş oluyor. Dolayısıyla ayrılır ayrılmaz ertesi gün bir iş yerinde hemen çalışmaya başlaması bu hakkı kötüye kullanması olarak değerlendirilebilir. Ancak makul bir süre geçtikten sonra yeniden çalışmanın önünde bir engel yok. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi daha önce vermiş olduğu kararlarında işverenin ‘kötü niyet’ taleplerini haksız bularak yeniden çalışmanın önündeki engelleri kaldırmış oldu.
1 YIL ÇALIŞMA ŞARTI BULUNUYOR

Bu yüzden tazminat alıp ayrılan sigortalılar ikinci bir iş yerinde çalışabiliyor. İkinci iş yerinde çalışmaya başlayan sigortalı yeniden 3 bin 600 gün yazısı ile tazminat alabilme imkânına da sahip. Bu konuyu engelleyen herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Dolayısıyla sigortalı bu hakkını tekrar kullanabilir. Burada da en az 1 yıl çalışmış olma şartı bulunuyor. İş yerinden ayrılırken bildirim sürelerine dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde bu sürelerin ücretini işveren talep edebilir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika