Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2519 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YÖK: Kapatılan Harp Okulu Öğrencileri 22 Eylül’de Tercih Yapabilecek

20 Eylül 2016 - 1.265 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim » YÖK: Kapatılan Harp Okulu Öğrencileri 22 Eylül’de Tercih Yapabilecek
YÖK: Kapatılan Harp Okulu Öğrencileri 22 Eylül’de Tercih Yapabilecek

YÖK’den yapılan açıklamaya göre, kapatılan harp okullarındaki öğrenciler 22 Eylül itibarıyla üniversiteler için tercih yapabilecekler.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 669 sayılı KHK uyarınca harp okulları bünyesindeki fakülte, yüksekokul, astsubay meslek yüksekokullarındaki kayıtlı ve mezun aşamasında olmayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri için tercihlerini, 22 Eylül Perşembe gününden itibaren alacak.

YÖK İNTERNET SİTESİNDEN DUYURDU

YÖK’ün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 31 Temmuz 2016 tarih ve 29787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 669 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin” 105’inci maddesi uyarınca, harp okulları bünyesindeki fakülte, yüksekokullar, astsubay meslek yüksekokullarındaki kayıtlı ve mezun aşamasında olmayan öğrenciler, yükseköğretim kurumlarına YÖK tarafından merkezi olarak yerleştirilecek.

ÖĞRENCİLERİN 22 EYLÜL PERŞEMBE GÜNÜ TERCİHLERİ ALINACAK

Söz konusu yerleştirmeler için öğrencilerden 22 Eylül Perşembe gününden itibaren tercihler alınacak.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Tercih işlemleri e-devlet üzerinden yapılacağından öğrencilerin e-devlet şifreleri bulunması gerekiyor.

ÖĞRENCİLER ALANLARINDA 24 TERCİH YAPICAK

Öğrenciler tercih sırasında yayımlanacak başvuru esaslarını da dikkate alarak, alanlarında 24 tercih yapabilecek.

Belirtilen kapsamda olup, halen bir yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yöntemi ile kayıt yaptırmış olan öğrenciler de tercih yapabilecek.

BİRDEN FAZLA PROGRAMA KAYIT YAPILAMAYACAK

Önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler birden fazla örgün önlisans programına, lisans programında kayıtlı öğrenciler ise birden fazla örgün lisans programına yani aynı düzeyde birden fazla yükseköğretim programına kayıt yaptıramayacak.

Aynı düzeyde halen bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrencilerin YÖK tarafından yapılacak yerleştirme işlemlerinden sonra, yerleştirildiği yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırabilmesi için halen kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan kaydını sildirmesi gerekiyor.

ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANLARI YARIYA DÜŞÜRÜLMEYECEK

Duyuruya göre, 669 sayılı KHK kapsamında yapılan yerleştirme nedeniyle öğrencilerin, 2017 ÖSYS’ye girmeleri durumunda ortaöğretim başarı puanları yarıya düşürülmeyecek.

Tercih işlemlerine başvurmayan adaylar, bu haklarından vazgeçmiş sayılacak.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında aynı isimli önlisans programlarına; Hava Trafik Kontrol önlisans programlarındaki öğrencileri ise Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Hava Trafik Kontrol önlisans programına yerleştirildiğinden tercih yapmayacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika