Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2519 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yunanistan Acı Reçeteyi Onayladı! Fazla Kesinti Öngören Bütçe Meclisten Geçti

12 Aralık 2016 - 633 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Yunanistan Acı Reçeteyi Onayladı! Fazla Kesinti Öngören Bütçe Meclisten Geçti
Yunanistan Acı Reçeteyi Onayladı! Fazla Kesinti Öngören Bütçe Meclisten Geçti

Yunan Meclisinde, vergi artışları ve kamu harcamalarında daha fazla kesinti öngören bütçe onaylandı.
Kemer sıkma önlemleri kapsamında vergi artışları ve daha fazla kesinti içeren 2017 bütçesi, Yunanistan Meclisinden geçti.

Yunanistan bütçesi, 300 vekilden oluşan Meclisten, koalisyon ortakları SYRIZA ve ANEL milletvekillerinin 152 evet oyuyla geçti. Bütçeye, 146 vekil ise hayır oyu verdi.

Yıllardır resesyonda olan Yunan ekonomisinin yüzde 2,7 büyüyeceğini öngören bütçeyle kamu harcamaları ve maaşlarda toplam 5,7 milyar euroluk kesinti planlanıyor. Tüketim mallarından faturalara birçok alanda etkisini gösterecek vergi artışlarıyla da 1 milyar euroluk gelir elde edilmesi bekleniyor.

KAMU BORCU EURO BÖLGESİNİN EN YÜKSEĞİ

2017 bütçesinde, Euro Bölgesinin en yükseği olan ülkenin kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının yaklaşık 4 puanlıkla düşüşle yüzde 176,5’e gerilemesi hedefleniyor.
Yunanistan’ın kamu borcunun, bu yıl sonunda ise yaklaşık 315 milyar euroya yükselmesi bekleniyor. Başbakan Aleksis Çipras, Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, 2017’de büyüme ve toparlanmayla ekonominin yeni bir döneme gireceğini söyledi.

Faiz dışı bütçe fazlası hedefinin aşılacağını ifade eden Çipras, 2017’de Avrupa Merkez Bankasının parasal genişleme programına katılmayı amaçladıklarını kaydetti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika