Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2519 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Telegraph: Türkler AB’yi Ciddiye Almaz

20 Eylül 2016 - 675 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Telegraph: Türkler AB’yi Ciddiye Almaz
Telegraph: Türkler AB’yi Ciddiye Almaz

Telegraph gazetesince yayımlanan bir makalede “Türkler, AB’yi ciddiye alamaz. Onların gözlerinde Brexit, birliğin kredibilitesine daha da zarar verdi” denildi.
Avrupa Birliği’nin mülteci politikası ve 15 Temmuz darbe girişimine yönelik tutumuna eleştiriler sürüyor. İngiltere’nin AB’den ayrılmasına (Brexit) destek veren muhafazakar Telegraph gazetesince yayımlanan bir yorumda “Türkler, AB’yi ciddiye alamaz. Onların gözlerinde Brexit, birliğin kredibilitesine daha da zarar verdi. Ancak en kötüsü, AB’nin darbe girişimi konusunda nasıl sessiz kaldığı” ifadeleri kullanıldı.

“AB UMUTSUZCA ÇIRPINIYOR”

Martin Jay imzalı yorumda AB’ye sert eleştiriler yöneltilirken Avrupa Komisyonu’nda “panik” yaşandığı savunuldu. AB’nin kendi kredibilitesini kurtarmak için nasıl umutsuzca çırpındığının, “pazarlık” yapmaya çalıştığı Türkiye konusunda net biçimde görüldüğü öne sürüldüğü yorumda AB’den son dönemde Türkiye’ye yapılan üst düzey ziyaretlere dikkat çekildi. Yorumda şu savları dile getirildi:

“TÜRKLER AB’Yİ CİDDİYE ALMAZ”

“Türkler, AB’yi ciddiye alamaz. Onların gözünde Brexit AB kredibilitesine daha da zarar verdi. Ancak en kötüsü, AB’nin darbe girişimi konusunda nasıl sessiz kaldığı. Türklerin çoğu, Juncker ve Parlamento Başkanı Martin Schulz gibi AB üst düzey yetkililerinin darbecilerin başarılı olmalarını beklemiş olduğunu biliyor.”

“ANKARA, MOGHERİNİ’YE ‘KIRMIZI HALI’ SERMEDİ”

AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Ankara ziyaretine değinilen yorumda Ankara’da Mogherini için “kırmızı halı” serilmediği, Türkiye’nin Mogherini’yi “hiç de ciddiye almadığı” öne sürüldü.

“ŞİMDİ SADECE WASHINGTON’A BAKIYORUZ”

Türkiye’de kamuoyunun AB’yi “başarısız” olarak görmeye başladığı savına da yer verilen yorumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “üst düzey bir danışmanına” atfen “Şimdi sadece Washington’a bakıyoruz. AB’nin artık hiçbir anlamı yok. Kredibilitesi yok” ifadeleri yansıtıldı.

Telegraph’ta “Türkiye, AB’nin kamuoyu önündeki imajını güçlendirme oyunu oynamaz” gibi görüşlere yer verilen yorumda Türkiye’nin Ekim ayında vize muafiyeti anlaşmasını beklediği belirtilirken “Ne olursa olsun, AB’nin bölgesel bir oyuncu olma hırsı yok edildi” değerlendirmesi yapıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika