Dolar : Alış : 7.7796 / Satış : 7.7936
Euro : Alış : 9.4625 / Satış : 9.4796
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul17°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2429 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fransa’da Tesettür Mayosu Yasaklandı

13 Ağustos 2016 - 889 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Fransa’da Tesettür Mayosu Yasaklandı
Fransa’da Tesettür Mayosu Yasaklandı

Fransa’nın güneyindeki Cannes’da belediye, plaj ve havuzlarda tesettür mayosu giyilmesini yasakladığını duyurdu.
Fransa’nın güneyindeki Cannes’da belediye, yayınladığı bildiride, ülkedeki dini ibadet yerlerinin terör saldırılarının hedefi olması nedeniyle, plajlar ve havuzlarda dini sembol taşıyan kıyafetlerin giyilmesinin yasak olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta Marsilya’da özel bir yüzme havuzunu bir günlüğüne kiralayan bir kadın derneğinin, tesiste erkek öğretmenlerin de bulunacağını belirterek, bikini ile gelinmemesi konusunda üyelerine uyarıda bulunması ülkede ana gündem maddelerinden biri haline gelmişti.

GÜVENLİK GEREKÇESİYLE İPTAL EDİLDİ

Eylül ayında düzenlenmesi planlanan etkinlik, özel havuzun yönetimi ve Pennes-Mirabeau Belediyesi tarafından güvenlik gerekçesiyle iptal edilmişti.

Etkinliği düzenleyen Smile 13 isimli dernek yöneticileri, günlerdir tehditler aldıklarını, dernek yöneticileri ve üyelerine yönelik sözlü ve fiziki saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını açıklayarak, bir dernek yöneticisinin adına postalanan zarftan kurşun ve ırkçı tehditler çıktığını açıklamıştı.

YASAĞA ELEŞTİRİ GELDİ

Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği (CCİF) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kiralanan havuzun özel mülkiyet olduğunu, uygulamada kanun ve kurallara herhangi bir aykırılığın olmadığı, Fransız yasalarında havuza nasıl girileceğine dair herhangi bir kuralın da bulunmadığını vurgulayarak tartışmaları ve yasağı eleştirdi.

“BİKİNİ İLE GELİNMEMESİNİ TAVSİYE EDiYORUZ”

Marsilya’nın kuzey mahallesinde faaliyette bulunan Smile 13 isimli kadın derneği, geçen hafta sosyal medyada paylaştığı ilanda, 10 Eylül’de üyeleri için havuz günü düzenlendiğini ve tüm gün kiralanan havuzun sadece dernek üyelerine açık olacağını duyurmuştu. Derneğin ilanında, “Tesiste erkek yüzme öğretmenleri de olacak. Bu durumu bildirerek bikini ile gelinmemesini tavsiye ediyoruz.” şeklindeki uyarısına, aşırı sağ dernek ve kuruluşlar tepki göstermişti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika