Dolar : Alış : 7.8080 / Satış : 7.8221
Euro : Alış : 9.4134 / Satış : 9.4304
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2418 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Esad’ın Askerleri Varil Bombasıyla Saldırdı! 2 Muhalif Şehit

26 Ekim 2016 - 2.456 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Esad’ın Askerleri Varil Bombasıyla Saldırdı! 2 Muhalif Şehit
Esad’ın Askerleri Varil Bombasıyla Saldırdı! 2 Muhalif Şehit

Suriye’de rejime ait helikopterden varil bombası atıldı. Saldırıda 2 muhalif şehit oldu, 5 muhalif yaralandı.

‘VARİL BOMBALI’ HAVA SALDIRISI

TSK’dan yapılan açıklamada “Rejim unsurlarına ait olduğu değerlendirilen bir helikopter tarafından, Tall Nayif’de bulunan muhalif unsurlara yönelik ‘varil bombalı’ hava saldırısı neticesinde 2 muhalif şehit olmuş, 5 muhalif yaralanmıştır.” denildi.

TSK’dan yapılan açıklama şöyle:

Harekat kapsamında, Mare bölgesinde, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubunca, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Aktarin’in güneyindeki Tall Nayif, Tall Kaladjah, Kassar ve Tiltanah’ta büyük ölçüde kontrol sağlandı. Tam kontrol sağlama gayretleri ile mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri ise sürdürülüyor.

“2 MUHALİF ŞEHİT”

Rejim unsurlarına ait bir helikopter tarafından, Tall Nayif’de bulunan muhalif unsurlara yönelik varil bombalı hava saldırısı neticesinde 2 muhalif şehit oldu, 5 muhalif yaralandı.

DEAŞ tarafından, Aktarin’in güneydoğusundaki Ak Burhan bölgesinde bombalı araç saldırısı sonucu 2 muhalif şehit oldu, 21 muhalif yaralandı, 7 araç kullanılamaz duruma geldi. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 163 meskun mahalde, yaklaşık bin 300 kilometrekarede kontrol sağlandı.

“IŞİD VE PKK HEDEFLERİ VURULDU”

Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 99 DEAŞ ve 18 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak PKK/PYD ve DEAŞ mensupları baskı altına alındı ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı. Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmedi ancak uçaklar ani çıkacak hedeflere yönelik “yerde bekler” şekilde görevlendirildi.

Koalisyon güçleri tarafından, Susiyan’da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik hava harekatı sonucunda, 2 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilirken, bir araç ve bir bina imha edildi.

DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri 10 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha etti. Harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve bin 346 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.”

ÖSO DA DOĞRULADI

Özgür Suriye Ordusu da, Suriye ordusuna ait askeri bir helikopterin Halep’in Mare ilçesinin güneydoğusundaki Tel Madik köyü ve yakınındaki Tel Cican köyünde ÖSO üyelerinin bulunduğu noktalara varil bombasıyla saldırdığını açıkladı.

“3 MUHALİF ASKER ÖLDÜRÜLDÜ”

ÖSO açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

”Muhaliflerin terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonunda, rejim ve PYD de muhalif bölgelere saldırıyor. Bölgede muhaliflere yönelik ortak bir harekât var. Terör örgütü IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyonda kurtarılan Tel Madik ve Tel Cican’a rejime ait bir helikopter varil bombasıyla saldırdı.”

ÖSO, saldırıda 3 muhalif askerin öldüğünü, 10’unun da yaralandığını belirtti. ÖSO, Tel Madik ve Tel Cican köylerini Salı günü kurtarmıştı.

PYD DE ÖSO’YA SALDIRIYOR

Öte yandan IŞİD, Tel Madik’te ÖSO’nun kontrol noktasına bomba yüklü araçla saldırdı. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin, ÖSO’nun IŞİD’den temizlediği köylere yönelik saldırıları da devam ediyor.

“BÖLGEDE REJİME HEM IŞİD HEM PYD YARDIM EDİYOR”

ÖSO’nun saha komutanlarından Ebu Ramadan, Halep’in kuzeyindeki Mare-Cerablus hattında rejim, IŞİD ve PYD/PKK’nın ortak olarak hareket ettiğini söyledi.

Rejimin muhalif bölgelere düzenlediği saldırıyla gerçek niyetini ortaya koyduğunu vurgulayan Ebu Ramazan, “Esed, 4 yıl önce muhaliflerle baş edemeyince müttefiki terör örgütü IŞİD devreye girdi. Şimdi bölgede rejime sadece IŞİD yardım etmiyor, PYD de yardım ediyor” ifadelerini kullandı.

IŞİD’in de bölgede muhaliflerin kontrolündeki köy, belde ve ilçelere bomba yüklü araçlarla saldırdığının altını çizen Ebu Ramazan, “Rejim ve PYD/PKK, ÖSO’nun bölgede terör örgütü IŞİD karşısındaki ilerleyişini engellemek için her türlü oyunu oynuyor” dedi.

EL BAB ALINIRSA PYD’NİN HEDEFİ ENGELLENECEK

PYD/PKK, ÖSO’nun Bâb’a ilerlemesini engellemek için, muhaliflerin Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında IŞİD’den temizlediği köylere geçen haftadan beri saldırıyordu. PYD’nin, Fırat Nehri’nin doğusu ile batısındaki kantonlarını birleştirebilmesi için Bâb’ı IŞİD’den alması gerekiyor.

Diğer taraftan Bâb ilçesi, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın amaçlarından biri olmaya devam ediyor. Harekâtla Bâb’ın ele geçirilmesi durumunda PYD’nin hedefleri engellenecek.

Suriye rejimi, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonunu “işgâl” niteliğinde gördüğünü ve buna karşı koyacağını açıklamıştı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika