Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul13°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 38 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Üç cümle, bir konu..

30 Ağustos 2016 - 2.399 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem1 Yazarları » Üç cümle, bir konu..
Üç cümle, bir konu..

Şimdi size üç cümle yazıyorum :

1 – İslami terör dalgası hala dünyayı tehdit ediyor.

2 – Karada otlayan balıklardan birkaç tane topladık.

3 – Yaktığımız ateş ıslak ve serin olduğu için yumurta bile pişiremedik.

Şimdi soruyorum : Size hangi cümle daha mantıklı geliyor ?

Cevabınız tabii ki 1. Cümle değil mi ?

Eğer öyle diyenlerdenseniz siz yazıyı okumaya devam edin. Çünkü size söyleyeceklerim var.

En mantıklı cümle 2. Cümledir derseniz, size bir şey demeyeceğim çünkü haklısınız. Hakikaten Çamur Zıpzıpı isimli bir balık karada nefes alabilir ve suların çekilmesiyle çamurda oluşan bitkileri yiyerek beslenir. Yani, “Karada otlayan balık toplamak” gayet de mantıklı…

Şimdi gelelim sadede.. Efendim, saçmalık bakımından 1. ve 3. cümlenin arasında hiçbir fark yok.. “Islak ve nemli ateş” ne kadar saçma ve mantıksızsa “İslami terör” de o derece saçma ve mantıksızdır. Neden böyledir hemen izah ediyorum.

İslam, Arapça bir kelime olup S-L-M kökünden türemiştir. Anlam olarak da “Teslim olmak, boyun eğmek” manasına gelir. Daha geniş olarak söylersek, “Allah’ın hükümlerine teslim olmak, boyun eğmek” demektir. Müslüman da “Allah’ın emir ve hükümlerine boyun eğen, teslim olan” demektir. Mesela “Selam” da “İslam” gibi aynı kökten türemiş bir kelime olup “barış, itaat” anlamlarındadır.

Eğer bir insan “İslam”ı benimsemiş ise “Müslüman”dır. O halde sorarım size, yapılan hangi “Terör” eylemi, Allah’ın hangi emrinden cevaz alınarak, bu emre “Teslim olan” Müslüman tarafından yapılmıştır da bir “İslami terör”den bahsedebiliyoruz. Bir yerde “Terör” varsa “İslam” yoktur. Eğer bir insan “Müslüman” ise “Terörist” olamaz. Tıpkı “Islak ateş” olamayacağı gibi. Şiddete karşı şiddeti bile reddeden bir dinin mensubu nasıl terörist olur.

İmanın şartlarında biri de Allah’ın kitaplarına inanmak ve iman etmektir. Eğer tüm insanlığa inen son kitap olan Kur’an-ı Kerim’e inanmıyor isek kendimize nasıl “Müslüman” deriz ? Müslüman olmak, İslamın değerlerini benimseyip hayata geçirmeyi gerekli kılar. “Müslüman” gibi inanır ve yaşarsanız “Müslüman”sınızdır. Hiç Hristiyan gibi inanıp, Hristiyan gibi yaşayan Müslüman olur mu ? Yanlış anlaşılmasın, sözüm günahkar Müslümanlara değil. Amelde eksiklerimiz, günahlarımız elbette var.

Böyle bir yazı yazma fikri de nerden çıktı derseniz, DAEŞ  ve benzeri terör örgütlerine devamlı “İslami terör örgütleri” diyorlar ya.. (Ne yazık ki kendine “Müslüman” diyenler de bu terimi kullanıyorlar) İşte oradan çıktı  efendim. Bir Müslüman olarak, İslamla alakası olmayan böyle örgütlere “İslami” yakıştırması yapılınca, kendimi en ağır hakarete uğramış biri gibi hissediyorum. Sanki dinime küfrediliyor.

Şimdi yukarıdaki üç cümleyi lütfen bir daha okuyun. Tekrar soruyorum; Şimdi size hangi cümle daha mantıklı geliyor ?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika